При крају жетва пшенице, тритикалеа и уљане репице
БЕОГРАД - После учесталог смењивања кише и сучаних дана, "игре природе" са жетеоцима, у Пољопривредној корпорацији Београд (ПКБ) приведена је крају жетва пшенице, тритикалеа и уљане репице.
Остало је још непожњевених 60 хектара јечма, око 50 хектара у Сурчину и 10 хектара у Панчевачком риту.
Од 27 дана у јулу 16 је било кишних, са просечних 122 литара кише по квадратном метру. Нове падавине крајем месеца додатно ће успорити жетву на пољима "Сурчина“ где је пало 167 литара кише. И пре 27. јула било је забарених површина, па ће највероватније један део приноса остати на њиви.
Приноси репице су на прошлогодишњем нивоу, док су пшеница и јечам слабије родили. Укупно је пожњевено 12.410 тона пшенице, од тога 4.450 семенске, остало је меркантилна.
Пшеница у риту дала је хектарске приносе од 5,5 тона, уљана репица у риту 3,6 док је просечан род пшенице 5,27 тона, уљане репице 3,41 и тритикалеа 5,1 тона.
Завршен је трећи откос луцерке, а 26. јула почео је четврти откос, који ће током августа бити завршен. Принос трећег откоса је 1,7 тона по хектару сена, док је једна површина, око 320 хектара, отишла у сенажу.
"Година је у односу на прошлу била кишна, влажна, са нижим температурама у летњем периоду и није погодовала озимим усевима. Овакво време одговара јарим усевима (репи, соји и кукурузу), који ће, уколико не буду биле високе температуре у време оплодње, имати већи принос него претходне године", изјавио је Милоје Курћубић, главни инжењер за технологију биљне производње у ПКБ.
Растурено је 51.175 тона стајњака на 770 хектара, што ће побољшати структуру и хранљиву вредност ритског земљишта, казао је Курћубић за лист "Пољоиндустрија" који издаје ПКБ. Он је додао да ће растурање стајњака ће бити настављено до припремања силаже у јесен.
"Планирамо да до краја године растуримо велике количине стајњака. Користимо седам нових машина за растурање стајњака ", објаснио Курћубић.
Поред растурања и заоравања стајњака у току је орање које се одвија без застоја. Ратари тренутно балирају и извлаче сламу после жетве пшенице и јечма.
До сада је избалирано 80 посто, а извучено 65 одсто жетвених површина. Због бржег балирања и сушења ратари су грабуљали сламу, како би је што пре одвојили од влажне земље. У августу планирају да заврше балирање и извлачење сламе са њива, да што више стајњака растуре, као и прописане количине минералног ђубрива.