Прикупљање података у банкама није против грађана Србије
Прикупљање података о клијентима банака у Србији нема за циљ контролу наших грађана, већ увид у податке о резидентима САД за које њихова влада жели да провери да ли су платили порез матичној држави, изјавио је генерални секретар Удружења банака Србије (УБС) Верољуб Дугалић.
Дугалић је, поводом информације у медијима о контроли рачуна грађана од стране САД, рекао да од 1. јула резиденти САД у Србији и наши грађани клијенти домаћих банака попуњавају два упитника која остају у архиви банака.
Генерални секретар УБС је поручио грађанима Србије да неће имати никакве штетне последице од попуњавања упитника у банкама, али ни последице ако их не попуне.
Банке у Србији имају обавезу да од 1. јула прикупљају те податке, рекао је Дугалић.
Постоји могућност реципроцитета када потпишемо уговор о избегавању двоструког опорезивања са САД, па ће и Србија моћи да затражи податке о нашим грађанима који имају банкарске рачуне у САД, најавио је он.
Ако Србија не потпише тај уговор са САД, онда ће, како је оценио, бити "црна тачка" у Европи, и то би била лоша порука за америчке инвеститоре.
Према његовим речима, билатерални споразум о избегавању двоструког опорезивања између Србије и САД могао да буде потписан до краја године.
Дугалић је такође навео да је поводом информација у медијима о прикупљању тих података у банкама имао разговор са повереником за информације од јавног значаја Родољубом Шабићем.
Генерални секретар УБС је подсетио да су САД пре неколико година покренуле програм ФАТЦА како би проверили рачуне грађана у иностранству са циљем да им се наплати порез на средства која су изнели из САД у другу државу, а то се односи и на компаније.
Због тога је САД потписала са више од 40 земаља, међу којима су све дражаве ЕУ, рекао је Дугалић.
У Србији је добијена информације о том програму пре две године и тек ове године почеле су припреме о потписивању таквог уговора и у сарадњи са Амбасадом САД добијен је концепт тог програма.
У Србији има око 6,7 милиона рачуна и због тога је било потребно на тај начин да се прикупљају подаци, објаснио је Дугалић.