Припремљен план улагања у инфраструктуру у вредности од 575 милиона евра
Градски менаџер Горан Весић посетио је данас насеље Јабуковачки Кључ у градској општини Сурчин и обишао радове на изградњи водовода дужине 1.9 километара којим ће бити омогућено повезивање на раније изграђени цевовод чиме ће бити омогућено снабдевање водом за читаво насеље.
Радови у вредности 17.7 милиона динара, које финансира Дирекција за градско грађевинско земљиште, почели су прошле недеље и трајаће до фебруара наредне године. Обраћајући се окупљеним грађанима градски менаџер је рекао да је срамота да више од трећине Београђана у 21. веку нема канализацију.
- Проблем недостатка канализације посебно је изражен у приградским општинама али, веровали или не, постоје делови Врачара и Савског венца без канализације?! Град Београд је ове године издвојио скоро три милијарди динара за изградњу водовода и канализације. Припремили смо план по коме ће сва недостајућа инфраструктура у водоводу и канализацији бити изграђена у наредних десет година, до 2025. године, што ће нас коштати 575 милиона евра. Градићемо и пет фабрика за прераду отпадних вода јер данас на срамоту свих нас сва београдска канализација иде директно кроз 106 излива у Саву и кроз преко 130 излива у Дунав - изјавио је Горан Весић.
Он је навео да ће град само током ове и почетком наредне године изградити канализацију на Плавим хоризонтима у вредности 514 милиона динара, постројења за прераду отпадних вода у Белом Потоку, Пиносави и Међулужју укупне вредности 375 милиона динара, фекалну канализацију у насељу Сунчани брег у Раковици вредности 200 милиона динара, канализацију на Малој Утрини на Вождовцу у вредности 100 милиона динара, водовод у Бељини у Барајеву вредности 280 милиона динара, секундарну водоводну мрежу Рипњу вредности 130 милиона као и у Степојевцу и Врбовном вредности 94 милиона динара.
Весић је додао да у Барајеву поред града који ради Бељину, општина већ ради у Арнајеву и Рожанцима, а да ће завршетак магистралног водовода према Лазаревцу омогућити да се ради наредних година секундарна водоводна мрежа као и да Обреновац већ преговара око изградње фабрике отпадних вода.
- Радимо фекалну канализацију у Сурчину вредности 100 милиона динара колико вреде и радови на Јелезовачком колектору, за потисни цевовод у Сопоту издвајамо 200 милиона динара а за водовод у Грмовцу око 60 милиона динара. Већ наредне године смо издвојили 380 милиона динара за канализацију у Батајници, за ретензију на Кумодрашком колектору 350 милиона а завршетак овог посла створиће предуслове да радимо канализацију за село Кумодраж и Јајинце. За изградњу резервоара у Калуђерици издвојили смо 280 милиона динара а за наставак изградње регионалног водовода Макиш - Младеновац од Зучке капије до Калуђерице 186 милиона динара – навео је Весић.
Члан Градског већа Марко Зељуг изјавио је да ће до фебруара наредне године више од стотину домаћинстава из насеља Јабуковачки кључ добити воду.
- Издвојили смо 17.7 милиона динара а наредне године улажемо још 100 милиона динара у фекалну канализацију у Сурчину. У Сурчину постоји проблем још од 2006. године када је бивша власт преварила преко хиљаду димаћинстава и узела преко 100 милиона динара а канализација није завршена. Сада ћемо са новим руководством општине Сурчин почети са решавањем овог проблема - рекао је Зељуг.
Председник Скупштине општине Сурчин Стеван Шуша се захвалио граду Београду на великој подршци у решавању инфраструктурних проблема. Он је потврдио да ће општина за десетак дана расписати тендер за наставак изградње канализације у Сурчину у вредности од 114 милиона динара.
Догађају је присуствовао и директор Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда Бранислав Поповић.