ПРОБЛЕМ МАЛИХ ТРГОВАЦА: Комшија, не примамо картице!
Да ли ће се ПОС терминали потпуно иселити из мањих трговинских радњи? Да ли ћемо ускоро у продавницу само са кешом?
Врло могуће, ако се остваре најаве да ће трговци плаћати фиксну накнаду на сваки рачун који се у њиховој радњи плати популарном пластиком.
Наиме, и сада је стање када су ПОС терминали у питању песимистично, тј. трговци одустају или уопште не уводе ПОС терминале.
Да би трговац имао у својој радњи овај вид плаћања, он плаћа месечну накнаду за изнајмљивање терминала од 2.000 рсд и провизију од 2 до 2,5 одсто вредности плаћене робе.
Све популарније!
Грађани Србије користе платне картице за свакодневну куповину, било да су у земљи или иностранству, показују резултати MasterIndex истразивања, као и да 72 одсто испитаника користи картице једном седмично.
Но, најаве да би тај износ могао бити фиксни, 20 динара по рачуну, додатно би оптеретио трговце. То би се или прелило на цене, или довело до тога да са картицом не можемо у продавнице.
Шта би могло да се предузме?
Овај вид плаћања је све популарнији, па не би било фер да мали трговци изгубе ову погодност, у, ионако жестокој тржишној утакмици, коју воде са великим трговинским ланцима.
У Европи су накнаде које се плаћају на коришћење ових терминала вишеструко мање, нпр. у Немачкој они износе 0,35 одсто на месечном нивоу, а код нас иду и до 2,5 одсто.
Уколико се таксе не смање, или се уведу фиксни трошкови по сваком рачуну, трговци ће одустати од овог начина плаћања, или ће на крају, купац сносити последице, јер ће трговац калкулисати и овај трошак у цену.
Кеш је сигурица!
Управо због свега наведеног, пластиком не може да се плати баш све што је део наших свакодневних обавеза и куповине.
Куповина хлеба и пецива у пекарама не може да се обави овим популарним парчетом пластике. И код фризера и козметичара треба вам кеш.
За жваке, марамице или нешто треће на трафици неће вам помоћи картица у новчанику.
Услуге у малим занатским радњама какве су обућарске и кројачке не примају ову врсту плаћања. Ни Бус плус допуне не можете допунити пластиком, али ни платити за партиципације у домовима здравља, нити за уверења у државним институцијама.
У неким таксијима је могуће платити картицом, али још увек не у свим.
Стога стимулативним мерама треба подстаћи да сви трговци и пружаоци услуга понуде својим муштеријама удобан вид плаћања који је тренд који постаје незаобилазан.
Прочитајте: ПРОВИЗИЈЕ У БАНКАМА - Испадамо ли овце за своје новце?