ЈЕДНОСТАВАН ТРИК: Овако нам СВИМА банке изврћу џепове
Ушли сте у банку да платите неки минимални рачун, а провизија је скоро као пола рачуна. Јесте ли се некад запитали колико је банку коштала ваша уплата, а колико је зарадила од ваше провизије?
Банке под провизијом наплаћују "оперативне трошкове" које имају приликом трансакција. Како су нам објаснили стручњаци за банкарско пословање, доћи до тачне цифре, скоро је немогуће, а нарочито јер се разликује од банке до банке.
Но, зна се да пре свега банка плаћа НБС-у фиксни износ за сваку трансакцију, али за све уплате до 250.000 динара, банка плати само од 3 до 4,5 динара.
На то се додају трошкови за радника за шалтером, трошкови за комуникацију, опрему, закуп простора...
Но, свака банка има минимум при уплатама, на којем добро зарађује:
- Код домаћег платног промета све банке имају такозване минимуме, посебно код плаћања физичких лица на шалтеру банака (што се сматра и најскупљом услугом). Ови минимуми далеко превазилазе трошкове банке и можемо слободно рећи да на услугама домаћег платног промета код физичких лица који долазе на шалтере банака да плаћају разе дажбине - рачуне (комуналије, телефон, струја и сл.) банке вишеструко зарађују и по неколико стотина постотака, каже професор Бранко Живановић.
Како избећи провизије
- користите услуге нет банкинга! Многе банке нуде плаћања без провизија преко интернета!
- Често се деси да је провизија већа од износа који се уплаћује. Пример: остало је да се доплати 12 дин за рачун за мобилни (искључују га ако се не уплати) а износ провизије за то би био 30 динара, рецимо, каже за SrbijuDanas.com Дејан Гавриловић, председник Удружења клијената банака Ефектива. Из Ефективе се залажу за строжу регулативу износа провизије коју банка може да наплати.
- Банке користе недостатак било какве регулативе и самостално одређују цену те услуге.
НБС: Банке слободне да одреде цену
Ниједан закон не прописује банкама ограничења у погледу врсте и висине накнада које наплаћује за обављање тих послова, објашњавају из Народне Банке Србије за наш портал.
У Удружењу банака Србије нису били расположени да нам одговоре зашто банке наплаћују скупо ове услуге.
У сваком случају, на вама је да се пре плаћања рачуна распитате где је најповољније да платите исти.
Прочитајте и: