Пси рата - верни пријатељи у рововима
Око 20.000 паса је било обучено за послове ратовања током Првог светског рата, показали су недавно откривени подаци.
Носили су помоћ рањеницима, као и поруке између ровова и у откривању непријатељских војника.
Њихове улоге су сматране толико важним да је у првим месецима 1917. године Ратна канцеларија формирала је Ратну школу за псе у Хемпширу како би их дресирали.
Они су такође коришћени за извлачење митраљеза и опреме.
Збирка старих новина, која је доступна на сајту породичне историје финдмипаст.цо.ук, открива како су животиње живеле у рововима.
Многи од њих, око 7.000, били су породични кућни љубимци, док су други регрутовани из азила за псе "или из полицијских снага”.
Сентинел пси су обучени да мирно стоје на врху рова уз цев пиштоља свог господара, како би упозорио војнике да је неко покушао да се приближи бодљикавој жицу.
У једном извештају, из Дунди Евенинг телеграфа из 1916. године, описују се њихове вештине: "чувар никада не лаје, тихо ће да укаже на присуство или приступ непријатељске силе”.
Потпуковник Ричардсон, човек задужен за вођење Ратне школе за псе је цитиран у Абердин Евенинг Екпресу 1918. године и том приликом је рекао: "Вештина, храброст и истрајност ових паса је била невероватана”.
"Током тешких борби, када су све остале комуникације биле онемогућене, пси гласници су се успешно пробијали, а у многим случајевима су донели поруке од виталног значаја", рекао је он.
"То је невероватно, и срцепарајуће када помислите на хиљаде породица које су се опростиле од својих кућних паса, тако да они могу да служе својој земљи на првој линији фронта. Током историјем веза између човека и пса је нераскидива, а улога ове животиње коју ј еодиграла у току рата била је од кључног значаја”, рекла је Дебра Чатфиелд, историчарка финдмипаст.цо.ук.