УКРАЈИНА УЖИВО 211. ДАН - Москва: Споразум о придруживању Кијева Европској унији треба правно утврдити
Русија ће Европској унији и Украјини послати писмо у коме ће указати на неопходност да постигнути споразуми у вези са евроинтеграцијом Кијева, буду правно утврђени. Ово је изјавио Алексеј Уљукајев министар за економски развој РФ.
20:18 - Он је нагласио да Москва формира групу за праћење законске процедуре и поступака Кијева у погледу интеграције са Европском унијом.
Раније је председник Петар Порошеко доставио Врховној ради на ратификацију закон о европској асоцијацији.
19:00 - Број жртава на истоку Украјине расте упркос примирју
Готово 30 цивила и војника је погинуло откад је ступило на снагу несигурно примирје пре 11 дана, објавила је данас агенција АФП позивајући се на званичне податке.
Петоро цивила је изгубило живот у бомбардовању у Доњецкој области на истоку Украјине у последња 24 часа, саопштили су локални званичници.
Бар три украјинска војника су такође погинула у понедељак у новом напредовању проруских снага ка Доњецком аеродрому који је последњих месеци једно од главних жаришта борби.
18:30 - Европске и америчке санкције нису пресудне за "Гаспромњефт"
Руска компанија "Гаспроњефт" не очекује обуставу својих пројеката због санкција ЕУ и САД. Она такође рачуна да измири финансијке обавезе, саопштио је менаџмент. Наглашено је да санкције нису проузроковале критичну ситуацију за Гаспромњефт. Оне неће утицати на његове планове у раду на налазишту Приразломнаја у Печорском мору, и рад са страним подизвођачима на пројектима експлоатације нафте из шкриљаца.
Компанија планира да 2015. године на налазишту Приразломнаја извади око 300000 тона нафте, а до 2021. године достигне 5,5 милиона тона. Наредне године планира да потребе за финансирањем покрива из акумулираних извора.
18:00 - ОЕБС тражи осигурање безбедности посматрача у Украјини
Шеф посматрачке мисије ОЕБС-а у Украјини Ертругрул Апакан позвао је све стране у сукобу да осигурају безбедан рад посматрача на истоку Украјине. Ово је саопштила прес-служба организације.
Апакан је нагласио да су сарадници, који раде у Доњекој и Луганској области уочили да се договорени прекид ватре нарушава и да је број прекршаја повећан у последњих 48 сати. Као што је познато крај аутомобила ОЕБС-ових посматрача у Доњецку експлодирало је 19 минобацачких пројектила.
17:30 - Народне републике Доњецка и Луганска формирају своју војску
ДОЊЕЦК - Самопроглашене Народне републике Доњецка и Луганска одлучиле су да формирају заједничку војску.
Заједничке оружане снаге ујединиће милицијске формације тих република и нова војна структура биће названа Уједињене Оружане снаге Новоросије.
Генерал пуковник Иван Корсун именован је за команданта новоформираних оружаних снага Народне републике Доњецк и Народне републике Луганск, додаје руска агенција.
17:00 - НАТО: Потребно се адаптирати на слабљење партнерства са Русијом
НАТО је принуђен да се адаптира на чињеницу да је део могућности за партнерство са Русијом изгубљен, изјавио је командант Заједничких снага НАТО у Европи Филип Бридлав на сусрету Североатлантског Савета.
"Ја не мислим да ће НАТО икада моћи да се појави у Европи у потпуности, мирно и слободно, а да нема Русију као партнера. Ми смо 12 година покушавали да Русију направимо партнером“, изјавио је Бридлав.
16:30 - Ван Ромпеј поздравио ратификацију С С П
БРИСЕЛ - Председник Европског савета Херман Ван Ромпеј поздравио је данас ратификацију Споразума о слободној трговини између ЕУ и Украјине у Европском парламенту и украјинској Верховној Ради.
“Споразум о стабилизацији и придруживању ће утрти пут трансформацији Украјине у просперитетну европску демократију”, написао је ван Ромпеј у саопштењу за медије.
ЕП и украјинска Рада (парламент) су данас симултано ратификовали споразум Украјине и ЕУ, с тим што је у трилатералним разговорима са Русијом претходно договорено да се његова примена одложи до следеће године.
Одбијање бившег украјинског председника Виктора Јануковича да потпише споразум у фебруару ове године довело је до масовних немира и његовог збацивања са власти.
16:00 - Путин и Меркел о испорукама природног гаса у ЕУ
Председник Русије Владимир Путин и канцелар Немачке Ангела Меркел су разговарали о ситуацији поводом испорука руског природног гаса у Европску унију и договорили се да наставе трилатералне консултације, саопштила је прес-служба Кремља.
Прес-служба је саопштила да су лидери дали позитивну оцену договорима о одлагању имплементације споразума о придруживању Украјине ЕУ до 01. јанура 2016. године, а који су постигнути на министарском сусрету Русија-ЕУ-Украјина у Бриселу 12. септембра.
15:00 - Шојгу: Приоритет јачање снага у правцу Крима
МОСКВА - Заоштравање ситуације у Украјини и појачано страно војно присуство у близини руске границе, модификовали су активност команде Јужног војног округа а један од приоритета за команду је постало распоређивање "комплетне и самодовољне војне групације у кримском правцу", изјавио је данас руски министар одбране Сергеј Шојгу.
"Умногоме то је повезано са ширењем територије Округа после ступања Крима у састав Русије. Поред тога, веома се заоштрила ситуација у Украјини и повећано је страно војно присуство у непосредној близини наше границе. Такво стање ствари унело је одређене корекције у свакодневне активности команде Округа", рекао је Шојгу.
Према његовим речима, војно-политичка ситуација у југозападном стратешком правцу од почетка године знатно се изменила. Шојгу је рекао на седници у Министарству одбране да ће бити размотрено како се у Јужном војном округу спроводи план активности до 2020. године, уз узимање у обзир оних које се спроводе ради осигурања безбедности Русије на територији Кримског федералног округа.
Агенција Интерфакс подсећа да је у јулу ове године већ било вести о постепеном јачању војног присуства Русије на Криму, када је планирано повећање бројности обалских и морнаричких јединица Црноморске флоте Русије.
Крајем пролећа изведене су обимне вежбе Јужног и Западног војног округа, недалеко од руско-украјинске граница, када је Шојгу њихово одржавање директно повезао са кризом на истоку Украјине, подсећа та руска агенција.
14:00 - Израел одбио испоруке оружја Кијеву ради односа са РФ
Израел је одбио понуду за испоруку оружја Украјини, међу којима су и беспилотне летелице, због бојазни да би то покварило односе са Русијом, преноси France-Presse.
Агенција преноси да су представници кијевских власти раније посетили Израел са циљем да набаве војну технику коју би користили против припадника снага самоодбране на југоистоку Украјине. Није саопштено када су одржани преговори нити када је донета одлука да се не одбије понуда украјинске стране.
13:00 - Филе: ЕУ сарађује с Русијом упркос кризи у Украјини
СТРАЗБУР - Европска унија осуђује Русију због војног уплитања и нарушавања суверенитета Украјине, али с Русијом сарађује у решавању горућих светских проблема - борбе против исламских терориста и спречавања Ирана да произведе нуклеарно оружје.
То је данас у расправи о сарадњи ЕУ-Украјина у Европском парламенту у Стразбуру изјавио европски комесар за проширење и источно суседство Штефан Филе. Он је рекао да ЕУ санкцијама врши притисак на Русију да би издејствовала политичко, мировно решење украјинске кризе.
Објаснио је да су власти у Кијеву затражиле да се до краја 2015. одложи примена њеног споразума са ЕУ о повезивању и слободној трговини јер влада у Кијеву жели да се темељитије припреми за примену тог споразума.
Филе је напоменуо да је Русија запретила да ће укинути све трговинске повластице Украјини, ако тај споразум одмах ступи на снагу. Извори ЕУ су рекли да је то одлагање последица веома тешког економског стања Украјине и да "део свеобухватног мировног процеса".
Европски комесар Филе је нагласио да ће се крајем ове године одржати донаторска конференција за економско-финансијску помоћ и обнову Украјине. Указао је на то да ће се ускоро с Казахстаном, Белорусијом и Јерменијом разговарати о јачању трговине, подвукавши да то и спровођење споразума с Украјином значи да је могуће спровести замисао о стварању слободног економског простора до Лисабона до Владивостока.
13:49 - Парламенти ЕУ и Украјине ратификовали споразум
СТРАЗБУР, КИЈЕВ - Европски парламент је данас већином гласова ратификовао споразум о придруживању Украјине Европској унији, док су повезани видео линком у исто време и посланици украјинског парламента ратификовали исти документ.
"Ово је историјски тренутак", изјавио је председник европског парламента Мартин Шулц посланицима у Стразбуру, пренео је АФП. Према речима Шулца, два парламента синхроно ратификују споразум што је "сан људи који су се борили за демократију" у Украјини.
У Врховној ради Украјине предлог закона о ратификацији споразума подржало је 355 посланика, пренео је Укринформ, наводећи да ће после ратификације од 1. новембра ове године почети привремена примена неких одредби из политичких, институционалних и секторских делова споразума а да ће у потпусности споразум ступити на снагу пошто га ратификује свих 28 земаља-чланица ЕУ. 127 је било против, док је 35 било уздржаних.
Оријентациони рок реализације Споразума о придруживању износи десет година, наводи украјинска агенција. Споразум на више од хиљаду страница има преамбулу, седам делова, 43 анекса и три протокола.
Потписан је у две фазе - 21. марта политички део и 27. јуна економски, а у скупштинску процедуру у Украјини унет је пошто су у Бриселу 12. септембра шеф руске дипломатије Павел Климкин, европски комесар за трговину Карел де Гухт и руски министар за економски развој Алексеј Уљукајев договорили да одложе увођење свеобухватне зоне слободне трговине до 1. јануара 2016. године предвиђено споразумом.
На тај начин, од 1. новембра ЕУ за украјинску робу продужује привилегован и аутономан приступ на своје тржиште, али до 31. децембра 2015. године одлаже споразум о формирању зоне слободне трговине, између осталог, о бесцаринском увозу европске робе у Украјину.
Председник Укрјаине изјавио је да је то "први, важан корак" према чланству Украјине у Европској унији.
ДНР и ЛНР: Основа за даљи дијалог, потребна анализа
ДОЊЕЦК/ЛУГАНСК - Представници самопроглашених република на истоку Украјине оценили су данас да усвајање закона о специјалном статусу за поједине рејоне Доњецке и Луганске области у Врховној ради (скупштини Украјине), представља добру основу за будући дијалог и позитиван развој мировног процеса из Минска, али да је потребно анализирати његове одредбе, пренеле су руске агенције.
"Анализираћемо тај закон. То је оквирни закон. Тренутно полазимо од тога да нису у плану никакви политички споразуми са Украјином, међутим, при анализи је могуће да ћемо уочити неке тачке које можемо да прихватимо и које ће помоћи коегзистенцију с Украјином. На пример, на друштвеном, културном и економском плану", рекао је вицепремијер самопроглашене Доњецке Народне Републике (ДНР) Андреј Пургин.
Премијер ДНР Александар Захарченко рекао је да ће у Доњецку сачекати да закон потпише украјински председник Петро Порошенко, да буде објављен и ступи на снагу. "Затим ћемо га превести на руски и дати оцену", казао је Захарченко.
Председник скупштине самопроглашене Луганске Народне Републике (ЛНР) Алексеј Карјакин рекао је да усвајање закона представља позитиван развој мировног процеса започетог у Минску.
"Усвајање закона је корак у добром правцу. То одговара позицијама из Минска. Међутим, конкретније говорити још је рано", рекао је Карјакин, додајући такође да је потребно закон превести на руски и анализирати га.
"Например, у закону постоји могућност формирања независне милиције, што је легитимизовати устанак Донбаса на међународном нивоу и нико неће моћи да назива устанике терористима. То је позитивно", рекао је Карјакин.
12:50 - Рада усвојила закон о специјалном статусу за Донбас
КИЈЕВ - Посланици Врховне раде (скупштине) Украјине усвојили су закон о давању специјалног статуса рејонима у Доњецкој и Луганској области на истоку земље који је поднео украјински председник Петро Порошенко, као и закон о амнестији за догађаје на истоку земље, јавио је Укринформ, преносећи изјаве посланика на "твитеру".
Према изјави Андреја Шевченка, за закон о специјалном статусу гласало је 277 депутата а за закон о амнестији 287. Ту информацију потврдио је и Олег Тјагнибок, наводи украјинска новинска агенција.
Према закону о специјалном статусу за Доњецки басен, предлаже се посебан систем самоуправе на три године, као и одржавање локалних избора у тим регионима 7. децембра ове године.
Закон о амнестији спречава гоњење и кажњавање "учесника догађаја на територији Доњецке и Луганске области".
Порошенко је јуче рекао законом неће бити обухваћени починиоци кривичних дела из кривичног закона, као што је умишљајно убиство, тероризам, покушај убиства државног службеника, радника полиције и правосуђа, силовање, пљачка, иживљавање над погинулима, и читав низ других тачака које треба да осигурају целовитост Украјине, подсећа Укринформ.
12:40 - Медији: Блокирана продаја израелског оружја Украјини
ТЕЛ АВИВ - Предложена продаја израелског оружја Украјини, укључујући беспилотне летелице, блокирана је због страха да би то разљутило Русију, јавио је Други канал израелске телевизије. У ТВ извештају је наведено да је украјинска делегација посетила Израел са намером да набави војну опрему, укључујући дронове да их користи против проруских снага.
Није наведено када се то догодило, ни када је донета одлука да се не удовољи захтеву. Израелско Министарство одбране дало је одобрење за продају беспилотних летелица, које производи компанија Аеронаутика Украјини, али ју је Министарство спољних послова забранило. У синоћњем извештају телевизије је такође наведено да би продаја могла да изазове љутњу у Русији и да подстакне Москву да продаје више оружја Сирији и Ирану, главним непријатељима јеврејске државе.
Портпарол Министарства одбране одбио је да коментарише тај извештај.
12:36 - Уколико ЕУ и Кијев буду кршили споразум Русија ће штитити тржиште
У случају да Кијев и Европска унија буду кршили бриселске споразуме, Руска Федерација ће увести заштитне мере у вези са споразумом о асоцијацији Кијева са ЕУ. Ово је изјавио руски премијер Дмитриј Медведев.
Према његовим речима неопходно је водити рачуна да не дође до „прикривене имплементације“.
Он је такође изјавио да је РФ спремна да се придржава договора са ЕУ и Украјином, али је нагласио потребу њихове правне регистрације.
У Бриселу на министарском састанку РФ-ЕУ-Украјина посвећеном споразуму о придруживању Украјине ЕУ, постигнут је договор да се привремено одложи имплементација споразума о слободној трговини између ЕУ и Украјине до 31. децембра 2015. године.
11:19 - Закон о специјалном статусу Донбаса у скупштини
КИЈЕВ - Украјински председник Петро Порошенко унео је у скупштинску процедуру предлог закона којим се нуди специјални статус рејонима у Доњецкој и Луганској области на истоку земље, јавиле су агенције.
Франс прес наводи да је тај предлог део мировног плана потписаног са проруским снагама 5. септембра, чији је циљ окончање петомесечног крвавог конфликта. Агенције су јавиле да је Порошенко стигао на заседање Врховне раде (скупштину) која би, како је најављено, могла да ратификује споразум о придруживању Украјине и ЕУ.
Укринформ извештава да посланици нису усвојили предлог да буде одржана затворена седница, због чега је проглашена пауза. UNN наводи и да је планирано да Рада на седници размотри ситуацију у зони "извођења антитерористичке операције" у Доњецком басену и очекује се излагање министра одбране Валерија Гелетеја.
Порошенко је јуче на састанку са шефовима посланичких група образложио да је кључна тачка његовог мировног плана питање специјалног статуса одређених рејона Доњецке и Луганске области, који има јасно временско ограничење на три године, "који су фактички елементи децентрализације уз пуно и безусловно поштовање суверенитета, територијалне целовитости и независности" Украјине.
За време три године специјалног статуса, биће могуће "спровести у живот питање дубоке децентрализације, које такође треба да буде предмет одређених измена Устава", рекао је украјински председник.
РИА Новости јавила је из Доњецка да власти самопроглашене Доњецке Народне Републике (ДНР) сматрају да Порошенков предлог закона за њих "није актуелан", а премијер самопроглашене Луганске Народне Републике (ЛНР) Генадиј Ципкалов да је народ већ направио избор - "одвојена ЛНР".
10:02 - У гранатирању региона Доњецка погинуле четири особе
ДОЊЕЦК - Најамање четири особе су погинуле у данашњем гранатирању региона Доњецка, на истоку Украјине, упркос томе што је на снази договор о поштовању прекида ватре, саопштили су локални званичници.
Они су навели да је у гранатирању повређено још пет особа, пренео је АФП.
Три особе су погинуле, а пет је повређено у гранатирању града Доњецка, док је једна особа изгубила живот у суседном граду Макијевки.
Извештач француске новинске агенције је јавио да је подручје око аеродрома у Доњецку под сталном артиљеријском паљбом, али како је раније саопштила укрјаинска војска, они су успели да одбију неколико напада проруских активиста на аеродром.
У гарнатирању Доњецка у недељу погионуло је шест особа, а 15 је повређено, а два пута је под удар граната дошао и посматрачки тим ОЕБС-а, саопштила је јуче проруска градска скупштина.
То је било највеће кршење споразума о прекиду ватре од постизања договора 5. сепетембра.
06:23 - Путин и Барозо за одлагање спровођења споразума са ЕУ
МОСКВА - Руски председник Владимир Путин и председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо разговарали су о одлагању спровођења Споразума о придруживању Украјине Европској унији (ЕУ) до 1. јануара 2016, јавила је руска агенција Итар Tass.
У телефонском разговору Путина и Бароза посебна пажња је посвећена практичној примени договора постигнутог на трилатералним консултација у Бриселу 12. септембра саопштила је Преш служба руског председника.
Путин и Барозо су нагласили потребу за строгим поштовањем режима примирја на, оружаним сукобом, захваћеном истоку Украјине.
Они су такође истакли важност даљег дијалога о неометаном снабдевању руским гасом Европе преко територије Украјине.
03:59 - Путин и Меркел: Позитивно одлагање спровођења споразума
МОСКВА - Руски председник Владимир Путин и немачка канцеларка Ангела Меркел позитивно су оценили одлагање спровођења Споразума о придруживању Украјине Европској унији (ЕУ) до 2016. године што је договорено на недавном министарском састанку Русије, ЕУ и Украјине у Бриселу, саопштено је из Кремља.
Договор о одлагању Споразума донет је недавно на министарском састанку Русије, Европске уније и Украјине у Бриселу. Током телефонског разговора, на захтев Берлина, Путин и Меркелова навели су да је потребан даљи заједнички рад да би се одредили практични детаљи договора.
Путин и Меркелова такође су разговарали и о ситуацији у Украјини и нагласили важност безусловног придржавања, страна у конфликту, режим престанка ватре и надгледања примирја од стране Организације за европску безбедност и сарадњу у Европи (ОЕБС). Итар Tass подсећа да је бивши украјински председник Виктор Јанукович суспендовао потписивања Споразума о придруживању са ЕУ у новембру 2013, што је био потез који је изазвао масовне немире и довео до државног удара у фебруару 2014.
Споразум о придруживању са ЕУ коначно је, 27. јуна ове године, потписао нови председник Украјине Петро Порошенко.