ПУТИН НАРЕДИО: Пала нафта, режите све издатке за 10 одсто!
Руска влада планира да смањи своје издатке за десет одсто у односу на ниво предвиђен буџетом за 2016. годину.
Руси се спремају на ове мере да би се буџет прилагодио цени нафте која изгледа да ће остати ниска дуже време.
Нагли пад цене нафте која се ове недеља спустила на до сада незамислив ниво од 30 долара за барел, променила је изгледе Русије која већину својих прихода остварује од нафте и која се надала економском оправку ове године после прошлогодишње рецесије.
"Морамо предузети промишљене мере да прилагодимо наш буџет новој реалности",рекао је руски министар финансија Антон Силуанов на економском форуму у Москви.
Он је рекао да ће министарства и друга тела представити Министарству финансија предлоге о смањењу издатака за десет одсто у односу на предвиђени износ у буџету за ову годину, чиме је потврдио гласине о томе објављене јуче у медијима. Министар је рекао да влада истражује могућности за нове буџетске приходе, посебно имајући у виду приватизације које би могле да донесу 1.000 милијарди рубаља за две године (12 милијарди евра).
Буџет за 2016. израђен је на основу цене нафте од 50 долара по барелу, и предвиђа дефицит од три одсто БДП-а, што је граница коју је председник Владимир Путин наложио да се не сме прећи.
Силуанов је упозорио да не треба очекивати скори пораст цена нафте, а министар економије Алексеј Уљукајев је оценио да ће период ниских цена нафте бити јако дуг.
Према Силуанову, требало би да барел нафте кошта 82 долара да би се буџет избалансирао и мада је буџетски дефицит прошле године остао ограничен на 2,6 одсто БДП-а, ове годне то ће то изгледа бити теже. Такође погођена економским санкцијама због украјинске кризе, Русија је прошле године прошла кроз дубоку рецесију са снажним падом економске активности и куповне моћи домаћинстава.
Влада је већ смањила број запослених у администрацији како би помогла секторе у тешкоћама као што су банке, изградња, аутомобилска индустрија.
Пад цена нафте је снизио и вредност рубље на најнижи ниво у више од годину дана.