Путин: Наша земља и даље ће енергично бранити права Руса
Председник Русије Владимир Путин је изјавио да према западу и према свима виновницима покоља у Украјини треба заузети што чвршћи став.
Председник Владимир Путин: ”Једнополарни модел света није успео. Постоји нада да ће Запад престати да намеће другим земљама своје принципе, претварајући планету у светску касарну”.
У уторак руски шеф државе допутовао је у МСП на Смољенски трг, где је на традиционалном саветовању амбасадора и сталних представника формулисао главне задатке руске дипломатије. Како пише РТ, ови задаци нису претрпели неке значајније измене: Русија се и даље залаже за јачање мира, подршку глобалне и регионалне стабилности и безбедности. Али ове задатке у последње време све је теже реализовати.
''На карти света појављује се све више региона где је ситуација хронично грозничава. Од дефицита безбедности пати Европа, Блиски и Средњи Исток, Јужна Азија, Пацифички прстен, Африка. Испољава се систематски дисбаланс у светској економији, финансијама, трговини. Наставља се брисање традиционалних моралних и духовних вредности'', каже Путин.
''Русија се залаже за владавину међународног права уз очување водеће улоге УН. Међународни закон треба да буде обавезујући за све, а не да се примењује селективно ради сервисирања интереса појединих изабраних земаља или група држава. Најважније је што он треба да се једнозначно тумачи. Немогуће је данас тумачити га на један начин, а сутра на други, како би се угодило текућим политичким коњуктурама'', изајвио је Владимир Путин.
Ситуација у Украјини, сматра председник, управо је последица ове неодговорне политике.
''У Украјини у опасности су се нашли наши сународници, Руси, људи других националности, њихов језик, историја, култура, законита права, гарантована, између осталог, европским конвенцијама. Имам у виду људе који се осећају као део широког руског света'', каже Путин.
''Какву су реакцију наши партнери очекивали од нас, при томе, како су се одвијали догађаји у Украјини? Ми, наравно, нисмо имали право да оставимо грађане Крима и Севастопоља на милост и немилост ратоборних националиста радикала. Нисмо могли да допустимо да буде битно ограничен наш доступ акваторијуму Црног мора. Да на кримску територију, у Севастопољ, овејан ратном славом руских војника и морнара, на крају крајева (мени се чини прилично брзо) дођу НАТО трупе и да буде кардинално промењен баланс снага у приобаљу Црног мора. Тачније у суштини све за шта се Русија борила од времена Петра Првог, а можда и раније, било би прецртано'', закључује Путин.
”Иза складних речи о слободном избору, о европској будућности, крију се покушаји да се Украјина учини зависном територијом са свим последицама које из тога проистичу”, изјавио је Владимир Путин на саветовању амбасадора и сталних представника РФ.
Према мишљењу шефа државе, и Европу једноставно желе да ”искористе” у нечијим интересима.
''Често сметнемо с ума да ово што се дешава јесте ратно стање. Рат је некада оружани, некада је економски, некада је политички, мада је најчешће мешовити. Мислим да је једини начин односа са Западом врло оштар став, врло оштро непрепуштање. Шта је најчешћа наша мана, а можда и руског руководства? По мом мишљењу то што придајемо превелики значај томе шта они мисле о нама. Јер не верујем да се они потресају тиме шта ми мислимо о њима. Погрешно је мислити да наш став може да утиче на њихово мишљење'', каже Путин.