РЕШЕЊЕ ЗА ИЗБЕГЛИЦЕ: Аустралија позива на ВАЗДУШНЕ НАПАДЕ против Исламске државе
Аустралија је позвала више европских земаља да отпочну ваздушне нападе на екстремистичку групу Исламска држава у Сирији и Ираку, у циљу решавања ескалирајуће избегличке кризе која је захватила европски континент.
Министарка спољних послова Аустралије Џули Бишоп (59) указала је да су џихадисти одговорни за то што стотине хиљада миграната беже у Европу и да је неопходно проширење коалиције која се бори против Исламске државе.
"Више од 40 одсто људи који траже азил у Европи су из Сирије и потребан нам је јединствен фронт како бисмо поразили терористичке организације које изазивају расељавање толиког броја људи", рекла је она у Сиднеју.
Ваздушни напади као препрека Исламској држави
Џули Бишоп је подсетила да 60 земаља већ на неки начин пружају подршку коалицији коју предводе САД, али је нагласила да земље могу и више тога да учине кад је реч о подршци ваздушним нападима, који се показују као ефикасни у спречавању да Исламска држава проглашава својим територије суверених влада и спроводи варварско насиље.
"Земље које се граниче са Сиријом и Ираком, Либан, Јордан и друге, трпе терет милиона људи који улазе на њихове терориторије бежећи из својих земаља, а потом одлазе у Европу. Зато сматрам да Европљани морају да се ангажују у коалиционим ваздушним ударима у Сирији и Ираку", истакла је Бишоп у интервјуу "Аустралијским новинама".
Само неколико европских земаља учествује у ваздушним нападима на џихадисте, међу којима су Француска и Британија, као део коалиције западних и арапских држава.
Аустралија у коалиционим акцијама учествује са шест ловачких авиона Ф/А 18 и два авиона за подршку, базираним у Уједињеним Арапским Емиратима. Иако Канбера бомбардује у Ираку, још није узела на нишан мете у Сирији, позивајући се на правне разлоге, али разматра захтев САД да учествује у нападима и у тој земљи.
Очекује се да ће министри унутрашњих послова Европске уније одржати ванредни састанак 14. септембра у Бриселу посвећен ескалирајућој мигрантској кризи у Европи.
Званични број избеглица из ратом захваћених подручја који долазе до граница ЕУ достигао је скоро 340.000 у првих седам месеци ове године, што је знатно више него 123.500 колико их је регистровано у истом периоду 2014. године. Оцењује се да је стварни број пристиглих бар дупло већи.