МОСКВА ЗАБРИНУТА: Зашто САД и даље држе нуклеарне бомбе у Европи?
Не постоје објективни разлози да се тактичко нуклеарно оружје држи у Европи, изјавио је стални представник Русије при НАТО-у Алекандер Грушко.
"Ја говорим о пракси тзв. нуклеарне мисије у земаљама чланицама НАТО. Овај проблем није нов. Настао је још пре потписивања Уговора о неширењу нуклеарног оружја (НПТ) 1968. године. Ствар је у томе да су америчка нестратешка нуклеарна оружја и даље распоређени на територији ненуклеарних чланица савеза, на пример, у Белгији, Немачкој, Италији, Холандији и Турској," рекао је Грушко.
"Међутим, одређени број ненуклеарних НАТО држава има авионе способне да носе нуклеарно оружје", истакао је руски дипломата. "То је категорички забрањено НПТ уговором. Чланак 1 забрањује нуклеарним земљама да предају контролу над нуклеарним оружјем или другим нуклеарним експлозивним направама било коме, директно или индиректно," рекао је он, а преноси агенција Tass.
"Данас, наши НАТО партнери се претварају да о овом проблему чују по први пут. То је апсолутно погрешно", нагласио је он. "То је системски проблем који утиче на спровођење споразума НПТ".
"Данас не постоје објективни разлози да се држи тактичко нуклеарно оружја у Европи", нагласио је Грушко. "Само присуство америчких нуклеарних оружја у Европи је фактор нестабилности."
Погледајте и:
- Дачић: Србија жели у Турски ток, позивам ЕУ да не прави проблеме
- ЛАВРОВ: ЕУ не сме да игнорише албански екстремизам на Балкану
- СА ПАРАДЕ НА БАЛТИК: Британски авиони пресрели два руска бомбардера
- ЗАШТО ЗАПАД ЋУТИ О КУМАНОВУ: Америка штити Албанце јер су им највернији?
- ЦРЊАК: Лидери НАТО се држали за руке и певали "Љубав је све што нам треба" (ВИДЕО)