САД ПОТВРДИЛЕ: ИС користила хемијско оружје у Сирији и Ираку
Верује се да екстремисти Исламске државе стоје иза напада у Сирији и Ираку прошле године у којима је коришћен бојни отров иперит или пликавац, саопштио је данас портпарол Стејт департмента Марк Тонер.
Фотографски докази као и опис догађаја добијен од сиријске опозиције сведоче у прилог томе да су екстремисти ИС одговорни за напад иперитом у сиријском граду Мареа 21. августа, рекао је Тонер.
У извештају Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) од 29. октобра закључено је да су најмање две особе биле изложене дејству иперита у Мареи, северно од Алепа, у августу.
Забрањено оружје
Сирија је требало да потпуно преда токсичне хемикалије пре 18 месеци, а њихова употреба представља кршење резолуција Савета безбедности Уједињених нација и Конвенције о хемијском оружју из 1997.
Тонер је казао да на основу расположивих доказа САД верују да је ИС одговорна за употребу иперита у Ираку.
То је прва позната употреба хемијског оружја у Ираку од пада Садама Хусеина, навео је Ројтерс.
Извор из ОЗХО потврдио је да је код 35 курдских бораца, који су се разболели на једном бојном пољу у августу, потврђено присуство иперита.
Гас иперит, који на немачком зову сенфгас, на енглеском сулфур мустард, жућкасте је боје и помало има мирис на сенф или бели лук.
ХОРОР: Џихадисти гађали Курде БОЈНИМ ОТРОВОМ!
Немачка војска је у Првом светском рату први пут употребила отровни гас као оружје, а име места тог догађаја - Ипр у Фландрији - и данас је у основи имена бојног отрова иперит.
Иперит је хемијски агенс класе 1, што значи да веома мало употребљава ван хемијског ратовања.
Изазива опекотине на очима, кожи и респираторном тракту.