Седам кул чињеница о шаргарепи које (вероватно) нисте знали
Ова интересантна биљка расте широм света, а добре су шансе да је овај "гост" многих међународних кухиња и ваше омиљено поврће. Ипак, шта стварно знате о овој двогодишњој врсти из фамилије Дауцус царота?
Ево неколико занимљивости о шаргарепама.
Пореклом из Авганистана
Данас се шаргарепа гаји широм света, али писани историјски извори сведоче да је потекла са подручја данашњег Авганистана, где је гајена још око 900. године наше ере. Ускоро је ово укусно поврће освојило и околне земље, па је око 1000. године узгајано широм Блиског истока и Северне Африке. Одатле је "отпутовало" и Шпанију, а почетком 14. века шаргарепе су већ "искакале" по баштама северне Европе, а стигле су и до Кине.
Ево одакле нам беби-шаргарепе
Беби шаргарепе које су чест састојак јела на каналима за љубитеље кувања заправо нису посебна врста. То су или незреле шаргарепе (отуда су тако малецке) или су у питању пажљиво исечене веће шаргарепе (оне које се продају у теглицама). Осим што лепо изгледају као прилог уз јело, малецке шаргарепе су и згодна, здрава алтернартива чипсу.
Зимски сан
Док многа "осетљива" поврћа морају да се чувају на сувом и релативно топлом, моћне шаргарепе могу мирно да презиме у земљи. Довољно је само да се на земљу набаца слој сувог лишћа. Онда могу или да се ваде током зиме, или се сачека пролеће, већ према потреби. Шаргарепе које су "презимиле" чак су укусније јер постану слађе.
Препуне су воде
Иако не делује "воденасто" на први поглед, шаргарепа има чак 88 одсто воде. Дакле, кад желите да утолите глад на здрав начин, ово поврће је супер избор.
Нису увек биле наранџасте
Кад чујете "шаргарепа", помислите - "наранџаста", али шаргарепа на коју смо навикли заправо је "мутант" љубичасте шаргарепе. Први писани извори у којима се спомиње ово поврће описују га као љубичасто или бело. У међувремену, те љубичасте шаргарепе које су имале жуто језгро мењале су боју док нису постале наранџасте. Прве примерке наранџастих шаргарепа узгајили су Холанђани у 16. веку.
Куване су далеко здравије од сирових
Ако једете свежу шаргарепу, организам може да искористи свега три одсто бета-каротена којим је ово поврће богато. Али, ако је скувате, динстате или на други начин термички обрадите, искористићете целих 40 одсто. Зашто је то важно? Зато што се бета-каротен који је заслужан за ту лепу наранџасту боју у нашем организму претвара у витамин А. Иако неће учинити да "видите у мраку", ипак је добар за вид и здравље коже, а јача и имуни систем.
Слатке и корисне
А мислили сте да једете нешто здраво?! Шаргарепе садрже чак четири врсте шећера - сахарозу, глукозу ксилозу и фруктозу. Али, уз њих добијате и гомилу невероватно хранљивих и корисних нутријената, као што су витамини А, Ц, К и Б6, манган, калцијум и обиље биљних влакана. Дакле, само напред, навалите на шаргарепу, пише Mondo.rs.
Прочитајте и:
Десерти који вам скидају килограме!
Зашто неки људи НЕ МОГУ добити сиду?
Зашто добијамо хемороиде и како то да спречимо?
ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Мозак црва управља роботом! (ВИДЕО)
СМРТНИ ГРЕХ: Погледајте шта се дешава вашем телу када се преједете? (ВИДЕО)