Седам разлога који доказују да на свету није све тако црно
У последњих пар година у свету је завладала економска криза, почело је глобално отапање, свакодневно се деси нека велика несрећа, пожар или поплава. Али ево неких светлих тачака за све нас.
Знате ли ону стару изреку, "Није све тако црно?" И није. Иако у последње време слушамо само негативне, тужне и забрињујуће информације, ипак постоје и неке које су вредне славља и које буде наду да на свету ипак постоји и нешто добро. Можда од толико лошег не примећујемо оно на шта можемо бити поносни.
Доносимо вам листу од седам ствари, због којих и даље верујемо да свет није тотално пропао.
Свакодневна медицинска достигнућа
- У Африци свакодневно умре преко 1.500 деце од маларије. Али ова статистика би могла ускоро да се промени. Фармацеути чекају одобрење да испробају нови лек који би могао бити вакцина против маларије. Прма писању Тиме магазина, постоји могућност да за годину дана ова вакцина угледа светлост дана.
- Експериментални лек за лечење хепатитиса Ц, успешно је деловао на 95% испитаника током истраживања. Још само да добију дозволу од стране надлежних органа, и лек ће се наћи у продаји. Он ће бити много јефтинији од лекова за лечење хепатитиса Ц, који се тренутно налазе на тржишту.
- Деветнаестогодишњак из Чикага је на добром путу да открије лек за рак дебелог црева. Његова експериментална вакцина је стопостотно утицала на миша, који је имао малигни тумор.
Велики напредак за геј популацију
- 1. августа у Уганди је укинут закон, по коме су особе хомосексуалног опредељења затваране иза решетака.
- Уједињене нације су прошлог месеца објавиле признање истополних бракова, без обзира на запосленост или припадност нације.
- У последњих десет година, 21 држава је признала геј бракове.
Све је мање сиротиње
- Филантроп и милијардер, Бил Гејтс је изјавио у годишњем часопису његове фондације да до 2035. године више неће бити сиромашних људи нити земаља на свету.
- Програм купона за храну у Америци помаже милионима. Према недавном чланку "New Републиц-а", бенифицирани програм показује да ће овај систем дугорочно деловати на побољшање дечијег здравља и да ће смањити број деце која живе сиромашно.
Заштита животне средине постаје све популарнија
- Филипинци су се ослонили на електрични вагон, то јест електрични такси трицикл. Како би смањили потрошњу горива, држава је инвестирала да се направи 100.000 оваквих трицикла који ће бити на тржишту до 2016. године.
- Аутомобили на струју! Произвођачи аутомобила су овим потезом направили добар финансијски помак, али је веома позитиван и са еколошке стране.
Жене постају све равноправније са мушкарцима
- У јулу ове године, у Саудијској Арабији донесен је закон да и жене имају право гласа. То значи да ће оне изаћи на изборе, већ 2015. године.
- У Египту је донет закон за сексуално узнемиравање. Према новом закону, напасник може робијати и до пет година.
- 1. августа у Уједињеним Нацијама одржана је прва интернационална конвенција, којом је утврђено да жене могу потражити уточиште у азилу, како би се одбраниле од насиља у породици.
Нова технологија спашава људске животе
- Жртве рата у Судану добијају помоћ од компаније из Лос Анђелеса , која користи 3-Д штампаче како би произвела јефтине вештачке делове тела.
- Људи који су у Замбији и поседују мобилне телефоне, али не и Интернет, од сада ће бити у могућности да приступе "он – лине" сервису који пружа здравствену едукацију, захваљујући апликацији која однедавно постоји на Facebook-u.
Иновативна решења за компликоване проблеме
- Четири студента са "McGill Универзитета" у Канади дошли су до неочекиваног отркића – лек за глад у свету, а то је пољопривредни инсект. Студенти тестирају овај концепт у Гани, где уче пољопривреднике како да узгајају мале бубе.
- Индијац по име Маншух Прајапати је изумео фрижидер који хлади и без струје. Овај изум кошта око 50 долара.