Селаковић: Доносимо Стратегију за све опљачкане пензионере, раднике, болнице и школе
БЕОГРАД - Министар правде Никола Селаковић изјавио је да Србија доноси Стратегију истрага финансијског криминала у име свих оних који су опљачкани у процесу транзиције и приватизације, као и да би јавна добра убудуће била сигурна од пљачке неодговорне политичке елите.
"Доносимо стратегију за све опљачкане раднике и пензионере, болнице и школе, да унапредимо ситем репресивних органа који треба да буду брана тренутној корупцији, откривању оних случајева из прошлости који нису застарели", рекао је Селаковић на завршној расправи о Нацрту стратегије финансијских истрага.
Министар је истакао да знање и искуство које поседују полиција и тужилаштво није довољно за брз и ефикасан прогон финансијског криминала и да без унапређене сарадње свих државних органа није могуће зауставити финансијске малверзације.
Наводећи да полиција, тужиоци и судија не могу бити експерти опште праксе, Селаковић је рекао да потребно издвојити најталентованије и дати им најбоље услове за борбу против финансијског криминала, те формирати четири снажна регионална центра, у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу, који ће се заједно са специјалним тужилаштвом борити против финансијског криминала.
Стратегија предвиђа, рекао је Селаковић, увођење службеника за везу и ударне групе, на чијем основу ће државни органи сарађивати у истрагама финансијског криминала. Истакавши да је у тој области најдрагоценије оружје знање, Селаковић је рекао да је Правосудна академија један он најбитнијих стубова Стратегије.
Селаковић је рекао и да је ЕК упутила мишљење у којем наводи да је Србија израдом Нацрта стратегије успела да учини несто што је комисија препоручила свим земљама чланицама, а само поједине су то и учиниле.
"Примена стратегије ће бити тежи задатак, али сам уверен да ћемо показати исту активност, енергију и жељу за успехом као и до сад", рекао је Селаковић.
Наводећи да се финансијски криминал у Србији појавио за време транзиције, Селаковић је оценио да би шансе да земља у том периоду буде опљачкана биле мање да смо имали делотворне репресивне органе и да је правди приведен већи број починилаца најтежих кривичних дела финансијског криминала.
"Ако репресивне институције Србије не усвоје проактиван приступ у свом раду, ако се не приступи другачијој организацији полиције, јавног тужилаштва и суда, уколико сви државни органи не почну да сарађују и размењују информације, Србији се може десити да постане рај за финансијски криминал, прање новца и база за међународне терористе", рекао је Селаковић.
Јавној расправи присуствују републички јавни тужилац Загорка Доловац, тужилац за организовани криминал Миљко Радисављевић, представници судске власти и јавног тужилаштва, амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби, шеф Мисије ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт.