Селаковић позива адвокате на преговоре!
БЕОГРАД - Министар правде Никола Селаковић позвао је адвокате у Србији да не обустављају рад, већ да наредне седмице наставе преговоре са министарствима правде и финансија и нађу решење за паушално опорезивање.
Селаковић је остале одлуке Скупштине Адвокатске коморе Србије оценио као чисту политизацију адвокатуре и, како је навео, наставак онога што је рађено у неко претходно време.
Скупштина Адвокатске коморе Србије одлучила је јуче да адвокати из целе Србије у среду 17. септембра ступе у штрајк, и придруже се београдским адвокатима који су рад обуставили у среду 10. септембра, као и да се повуку из свих радних тела Владе Србије и правосудних органа. Адвокати и траже да им се паушални порески намети врате на ниво од прошле године, јер су им пореска решења ове године драстично увећана, затим стављање ван снаге појединих одредаба закона у вези са радом јавних бележника.
Селаковић је рекао да је Министарство правде отпочело са спровођењем Националне стратегије за реформу правосуђа коју је на предлог Владе усвојила Скупштина Србије, а у чијој је изради учествовала целокупна српска стручна јавност. Те реформе, како је истакао, подразумевају низ болних и не тако лаких и пријатних резова, али који ће свакако на средњи и на дужи рок довести до бољег стања на пољу владавине права у Србији.
"Очигледно је да оно што је претходних месеци истицано као разлог за обуставу рада адвокатуре у Србији, а то су повећани порези, оно око чега сам и лично разговарао са адвокатима и током лета и пре непуне две недеље, нису једини и нису главни разлог за обуставу рада адвоката", навео је министар коментаришући одлуке Скупштине АКС.
Селаковић је још једном је позвао адвокате у име Владе Србије и Министарства правде да заједно наставе разговоре са представницима министарства финансија - у радној групи коју чине три представника адвокатуре, два представника министарства финансија и један министарства правде, наредне недеље. Што се тиче адвокатских критика на увођење јавног бележништва, Селаковић је као оценио да је једна од најфлагрантнијих ствари позивање адвоката да не учествују у поступцима пред јавним бележницима у Србији.
"Увођењем јавног бележништва у Србији у правном промету почиње да се уводи ред. Очигледно да увођење реда и да виши степен правне сигурности некоме из круга адвокатуре, а ја сам уверен не свима, дебело не одговара", навео је Селаковић.
Он сматра да то не одговара онима који се бавили малверзацијама и који знали да лажирају своје пореске обавезе према држави и који су, како је навео, у непостојању јавног бележништва (којег до 1. септембра ове године није било само у Србији у овом делу Европе), "ловили у мутном и бавили се оним што није у складу са словом закона". Селаковић је уз то подсетио да је Закон о јавном бележништву предложила Влада које је била у мандату од 2008. до 2012. године, а усвојен је 2011. године, те да су у међувремену трајале припреме за почетак његове примене.
"Тај закон ће наставити да се примењује, а степен правне сигурности грађана у Србији ће на такав начин имати много веће изгледе да повећа свој квалитет, а грађани да буду много сигурнији и спокојнији", поручио је Селаковић.