Сертић: Србија је на новом путу!
Србија је данас на новом путу, на којем тренутно, можда, бољитак није тако видљив, али реформски закони који се доносе у најскорије време ће омогуцити промену привредног амбијента и донети нове инвестиције, уверен је председник Привредне коморе Србије (ПКС) Жељко Сертић.
Представник српске привреде као посебно добар потез Владе Србије у протеклом периоду види обезбеђивање субвенционисаних динарских кредита, које је до сада, према расположивим информацијама, искористило више од 10. 000 предузећа, углавном малих и средњих, у укупном износу који премашује 500 милиона евра.
“То је добар подстицај и добар знак", каже Сертић. Он истиче да је важно наставити са реформама јавног сектора - администрације, инспекцијских служби, судства, ради подизања њихове ефикасности.
“Посебна пажња мора бити усмерена ка јавном привредном сектору, који генерише највеце губитке”, каже Сертић и подсећа да је у прошлој години око 510 јавних предузећа, која су предала финансијске извештаје, исказало губитак од укупно 51 милијарду динара, што је више него остатак привреде.
Напомињући да је цела Европа у кризи, Сертић је, говорећи о Србији, указао да имамо релативно стабилан курс динара, уз очувану стабилност девизних резерви, чији ниво је крајем првог полугодишта ове године готово идентичан оном с краја 2013.
“Можемо да се похвалимо да имамо готово 19,5 одсто већи извоз него у истом периоду прошле године, мањи дефицит у робној размени и да нам је покривеност увоза извозом достигла готово 75 одсто. То говори да у неким сферама наше економије постоји добар и квалитетан систем рада", истакао је Сертић.
Подсетио је да је недавно једна норвешка консултантска кућа објавила да је Србија, као земља у развоју, једна од најподеснијих и најбољих за инвестирање у овом моменту.
Оно што Србија може да уради јесте да држава гарантује инвеститорима сва права која имају у другим земљама и гради предвидив и подстицајан пословни амбијент за улагање и пословање, сматра Сертић.
За првог човека ПКС сарадња са државама региона је веома важна, јер тај простор, како каже, Европа и свет, а посебно потенцијални инвеститори углавном посматрају као целину, као тржиштеБалкана.
Томе, додаје, не треба да се противимо, већ напротив да користимо и инсистирамо на свим формама сарадње које подржавају ЕУ и неки међународни фактори.