Шест година затвора Зорану Ћопићу, Шарићевом сараднику!
Апелациони суд у Београду правоснажно је осудио на шест година затвора бизнисмена Зорана Ћопића, Србина из БиХ, због малверзација са фирмом Индустрија котрљајућих лежајева (ИКЛ) из Београда и још три предузећа, као и још двојицу његових сарадника.
Истом пресудом правоснажно је на три годне затвора осуђен и директор новосадске фирме "Агрокоп" Предраг Михајловић, а бивши директор ИКЛ-а Ђоко Вергаш осуђен је на две и по године затвора, објављено је на сајту Апелационог суда.
Браћа и сувласници предузећа "Агрокоп", "Квантум" и "Тандем финанцијал" Гордан и Павле Башић одлуком Апелационог суда су ослобођени оптужби, као и црногорски бизнисмен Нуо Станај (брат Антона Станаја који је пре две године правонажно осуђен на шест година затвора због шверца цигарета, а убрзо убијен у Судану).
Део пресуде којом је власник и директор "Финам скина" из Беочина Михајло Грујић осуђен је на три и по године затвора Апелациони суд је укинуо и наложио да му се суђење понови.
Ћопић био осуђен за прање више од 4 милиона евра за групу Дарка Шарића
Ћопић је осуђен у одсуству, јер је претходно ухапшен у Босни и Херцеговини где је осуђен на четири и по године затвора због прања више од четири милиона евра за криминалну групу Дарка Шарића.
У Београдском Специјалном суду још увек је у току поступак за прање пара у Србији за Шарића.
Ћопић, Вергаш и Михајловић су, како је објављено на сајту суда, осуђени што су у периоду од 11. августа 2006. године до 15. априла 2008. године, као одговорна лица у предузећима "ИКЛ", "Агрокоп", "Финам скин" и "ДСД Тобачо" усмеравали њихову делатност вршећи послове управљања и надзора над њима и њиховом имовином по основу функције, власништва и уложених финансијских средстава у њих.
На тај начин су, како се наводи, прибавили себи и другом правном лицу противправну имовинску корист чија вредност прелази износ од 200.000.000 динара.
Првостепена пресуда је међутим преиначена у делу одлуке о одузимању имовинске користи прибављене извршењем кривичног дела, па је правоснажно одбијен као неоснован предлог Тужиоца за организовани криминал да се од предузећа "Финам скин" д.о.о. и "ДСД Тобачо" а.д. одузме имовинска корист прибављена извршењем кривичног дела у износу од 736.000.000 динара.
Одбијен је и захтев тужилаштва да се поменута предузећа и Ћопић, Ђока Вергаш, Предраг Михаиловић и Михаило Грујић обавежу да солидарно уплате наведени износ у корист буџетских средстава РС.
У образложењу пресуде Апелационог суда се наводи да је у току поступка утврђено да куповина дела акција предузећа "Митросрем" није спроведена у дело, да је приватизација раскинута, а тај новац се, према стању у спису, и даље налази на рачуну Агенције за приватизацију, тако да га нису задржала ни наведена правна лица, нити било ко од окривљених.
То значи да је новац уплаћен преко рачуна "Финам Скин" завршио у корист буџета Републике Србије, при чему је она и даље власник имовине "Митросрема", наводи се у образложењу одлуке Апелационог суда.