ТУЖИЛАЦ ЧЕШЉА ДИНКИЋА: Проћердао 5,4 милијарди на Стару планину!
Осим случаја Националне штедионице, тужилаштво је при крају чешљања и предмета о уговорима о пружању консултантских услуга и пројекта развоја туризма на Старој планини, а који се директно тиче Млађана Динкића и Горана Петковића, бившег државног секретара у Министарству економије и регионалног развоја.
Према расположивим подацима и до сада поднетим кривичним пријавама за мегаломански пројекат на Старој планини из буџета Србије од 2007. до 2013. године уплаћено је укупно 5.402.064.000 динара, а резултати су мизерни у односу на уложени новац.
Према кривичној пријави случај Старе планине један је од примера како су исисаване паре из буџета тобоже у сврху развоја туризма у Србији преко приватних фирми.
Далековод као Скадар на Бојани
Као један од примера како су трошене паре за развој туризма у Динкићево време, у кривичној пријави се помиње и тендер за изградњу далековода од Пирота до Старе планине. На тендеру је победила фирма ЕДБ из Београда, која није имала никаквих квалификација за тај посао, а извођачу је дат аванс од 700.000 евра. Извођач годину дана није ништа радио већ је новац држао код себе и користио га како је хтео, да би на крају у цео посао био уведен локални извођач. Епилог је то да је чиновник Динкићевог министарства који је потписао овај уговор постао богатији за један стан, а за изградњу далековода држава је морала да издвоји додатни новац.
"Чиновници тадашњег министарства економије и регионалног развоја, које је водио Динкић, тражили су од локалних самоуправа да направе мастер план развоја туризма како би добили повољне кредите од тог министарства. Мастер план је по правилу радила приватна фирма "Хорват консалтинг", а нажалост, и поред направљених мастер планова и новца који је држава дала, ниједан од тих планова није заживео због мегаломанских концепата, који су предвиђали улагања од више стотина милиона евра", каже за Ало! извор близак истрази.
Према извору, овај случај покренуо је Саша Радуловић, Динкићев наследник у Министарству економије, а врло брзо се очекује и његово разрешење.
Према кривичној пријави коју је поднео Радуловић, корени "пријатељских мастер планова" потичу још из 2005. године, када је Петковић ступио у контакт са фирмом "Хорват консалтинг", када је по препоруци професора Економског факултета у Београду Стипе Ловрете наручена израда стратегије развоја туризма у Србији.
Новац извлачили преко НВО
Министарство економије и регионалног развоја је у време Млађана Динкића много новца потрошио и за финансирање различитих манифестација чији су организатори биле приватне фирме. Како новац нису могли директно да уплаћују приватницима, коришћене су невладине организације за које су били опредељени поједини раздели буџета. Осим тога на Старој планини, на локацији Коњарник, Министарство је финансирало и изградило постројење за пречишћавање отпадних вода довољно за насеље од 450 апартмана, али то постројење никада није прорадило пошто насеље није ни саграђено.
Поменута стратегија није дала никакве резултате, осим што је поменута фирма уз помоћ Петковића и Ловрете направила на десетине неизводљивих мастер планова и студија који су плаћени директно из буџета Србије, наводи лист.
Према сазнањима, почетком ове године органи истраге су у овом случају разговарали са Силвијом Ловретом, представницом "Хорват консалтинга" за Србију о чему је направљена и службена белешка.
Како је већ објављено, истражни органи приводе крају случај "Национална штедионица", када је Динкић поклонио више од 19.000 квадрата бившег Завода за обрачун и плаћање, чија је вредност заједно са опремом и софтвером већа од 15 милиона евра.
Акционари "Националне штедионице" биле су поједине домаће фирме да би акције након тога купили тајкуни Вук Хамовић и Војин Лазаревић, који су од овог посла остварили профит од 34 милиона евра. На челу овог посла био је Динкић.