НАУЧИТЕ ДА ПАДНЕТЕ, АЛИ И ДА УСТАНЕТЕ: Скејтбординг је добар избор за развој ваше деце!
Скејтбординг је спорт, вид уметности, субкултура, начин живота, пре свега здрав начин живота...
Овим речима почињу причу за портал Србија Данас, Милош и Петар, београдски скејтери. Они у оквиру акције "Здраво здравље" говоре о потенцијалу који овај, у Србији слабо заступљен спорт, има за психофизички развој деце и омладине.
Будите "фит" без муке
Пре свега, овај спорт ће вам омогућити да будете, што се каже, "у форми". Ово је одличан начин за сагоревање калорија, бољи од многих других физичких активности. Тешко је израчунати тачан број калорија које се сагоре током вожње на дасци јер један дан ћете радити захтевније трикове у скејт парку и упошљавати више мишића док ћете други дан уживати у опуштеној вожњи..
- Прочитао сам да, у зависности од типа ваше грађе и килаже, можете сагорети између 150 и 500 калорија на сат, прича Петар (26) скејтер са Новог Београда.
- Мислим да је скејтбординг у предности у односу на неке друге спортове. Пре свега што, када једном зајашете даску, једноставно нећете моћи да станете са вожњом. Биће падова, разочарења, али једно је несумњиво, покушаваћете док можете. И што више покушавате бићете све бољи и бољи, а то ће вас вући да покушавате још више и тако у круг, прича Милош(24), искусан "скејтер" и студент завршне године ДИФ-а. Он наводи како сматра да је одговор на питање зашто скејтери проводе више времена на дасци него, рецимо, кошаркаши на терену или пливачи у базену једноставан: скејт је занимљивији.
Упослите цело тело, изградите мишиће
- Да бисте уопште успели да се одржавате на дасци потребно је да укључите цело тело. Ми покрећемо буквално сваки његов део, у свим могућим правцима. Чак и за најједноставнији трик на дасци ви морате да померате стопала и ноге како би контролисали саму даску, затим су ту и руке којима одржавамо баланс, док се торзо увија како би све ишло глатко. Сада, ако покушате да замислите све трикове и све њихове комбинације које је могуће извести за један дан вожње, јасно вам је да вероватно не постоји ни један спорт који нуди толику разноврсност покрета, каже Петар и додаје:
Дакле, нема потребе за теретаном, вожњом скејта постижу се исти резултати а много је забавнија од времена проведеног у вежбању на справама у затвореном простору
Скејт вас спрема за живот
- Рецимо да вежбате неки трик. Покушате, и не успете да се приземљите како ваља. Наравно, покушаћете поново, али овог пута ћете направити одређена прилагођавања, покушаћете да поставите стопала другачије на даску, променићете тајминг, успорићете или убрзати, променићете начин на који се приземљавате. Дакле, вожња скејта изискује константну координацију између ваших очију, ногу, стопала и руку, и што више времена проводите у вожњи, та координација постаје све боља ваши покрети све прецизнији, прича Милош.
Било да се активно бавите овим спортом или не, ово су способности које су вам неопходне у свакодневном животу, и чијим усавршавањем постајете бољи у већини других ствари као што је вожња аутомобила или, на пример, способност такозваног “мултитаскинга” (симултаног обављања више операција) која је неопходна за успешно функционисање у савременом свету.
Помаже у борби против депресије
Пре неколико година, исповест двадесетједногодишње Канађанке, која је објаснила како јој је скејтбординг помогао да излечи депресију, протутњала је интернетом.
Иако још увек нема званичних истраживања на ову тему, велики број стручњака сматра да постоји веза између овог спорта и лечења душевног поремећаја.
То не чуди с обзиром на то да је скејтбординг спорт који ум држи заокупљеним, а вожња по сунцу са ветром у коси свакако не може да шкоди.
Научите да паднете, али и да устанете
- Скејтбординг доноси падове, падови прозводе модрице, одеротине и ожиљке. Али, ми који волимо овај спорт, пристали смо на све то. Забава и узбуђење које вожња на дасци носи са собом далеко надмашују бол који падови са ње проузрокују - каже Милош за Србију Данас.
Он каже да већина мањих повреда прође сама од себе, и да се оне једноставно забораве.
- Али никада нећете заборавити свој први успешно изведен кикфлип, свој први дроп-ин или свој први хандраил (називи популарних трикова у скејтбордингу). Паднемо, устанемо, наставимо са још већом посвећеночћу - прича он.
Ту долазимо и до једне јако корисне ствари које скејтбординг пружа када је реч о здрављу.
- Када возите борд, ви константно учите како да избегнете пад (уколико је могуће) и како да правилно паднете. Уколико је пад неизбежан, ми ћемо знати како да га изведемо не би ли опасност од повреде свели на најмању могућу меру. То је јако корисна ствар за свакодневни живот, способност која ће вам помоћи да избегнете разноразне несреће, а у екстремним случајевима вам чак може спасити живот, каже Петар.
Ослободите се стреса и стекните самопоуздање
Познато је да су све физичке активности и те како делотворне када је ослобађање од стреса у питању. Скејтбординг је, доказано, нарочито моћан "стрес-елиминатор", а водећи стручњаци из ове области наводе да је тренутно тренд у свету да терапеути као замену за класично саветовање својим пацијентима предлажу бављење овим спортом. Сама вожња ће вам скренути мисли са ствари које вас муче и помоћи вам да јасније промислите оне које вас збуњују. Пре свега омогућиће вам да сагледате ствари из различитих углова и пружити вам осећај контроле над сопственим животом, што је, признаћете, данас права реткост.
- Тако је, ако ништа друго помоћи ће вам да се генерално осећете опуштеније. Јер након што сте успели да савладате разне гелендере, степенице, жардињере и бетонске стубове, многи проблеми са којима се будете сусретали у животу изгледаће вам безазленије и са лакоћом ћете их решавати. Са сваким успелим триком појачаће се осећај да сте способни да успешно обавите ствари и подићи ће вам самопоуздање. И на крају оно што је најважније и стопроцентно сигурно: вожња скејта ће вас забавити и учинити вас срећним, каже за Милош за Србију Данас.
Скејтбординг је "крив" што су моја деца постала дивни људи
- Скејтбординг је највећа страст моје деце - почиње своју причу Данка (40) мајка двојице дечака Балше (14) и Давида (11) - Никада се нису плашили падова и повреда које су неминовни део сваког спорта, само што некоме могу изгледати опасније када је скејтбординг у питању. Страх су превазишли гледајући другу децу и схватајући да су и падови једноставно део игре.
Често сам их водила у скејтпарк и посматрала како возе. У почетку сам трчала за њима и помагала им да устану након сваког пада. Међутим, постепено сам престала то да радим. Схватила сам да ће се увек наћи неко ко ће им помоћи. Јер осећај другарства који влада међу њима је невероватан. Они су увек ту једни за друге.
Она каже да је спорт којим се баве њена деца променио и њу саму.
- То је фасцинантно! Проводећи време на окупљалиштима скејтера и ја сам постала боља особа: престала сам да осуђујем друге људе. На почетку сам посматрала истетовиране момке у парку у који смо ишли и питала се како ће се моја деца уклопити у тај миље. Плашила сам се да ће бити изопштени или да ће морати да се "покваре" како би се уклопили - прича Данка и додаје како је брзо схватила да је та бојазан била потпуно неоснована.
- Није било места таквим страховима. Једног дана Давид је покушао да изведе сложену фигуру и притом је јако гадно пао. Потрчала сам да му помогнем, али неко је већ стигао до њега. Био је то дечко који ми је запао за око када смо први пут дошли у парк – цело тело му је било прекривено тетоважама и пирсинзима. Ја сам га видела као неког, како да кажем, социјално неприлагођеног... Али мој син је видео само испружену руку и човека који жели да му помогне, видео је пријатеља. И тада сам схватила: Њима није битна националност, боја коже, марка одеће или цена опреме коју имаш, већ је принцип једноставан - уколико желиш да пробаш да возиш, добродошао си, део си тима. То је предиван осећај. Мислим да је "скејт" итекако заслужан што су моја деца постала дивни људи, јер скејтбординг је ствар срца, каже Данка.