Слонови сисари који се најдуже брину о својим бебама
Период ношења бебе и дојења међу сисарима најдуже траје код афричких слонова.
Слонови у мајчином стомаку проводе читаве две године и када се родепочињу да се хране мајчиним млеком. Младунче је из тог разлога везано за мајку и све време не само да од ње добија квалитетну храну, већ га она подучава и свему што ће му бити неопходно у слоновској заједници. Слонче, на пример, добија важне податке о томе како да пронађе места са водом и храном.
Мали слон расте веома брзо. Он при рођењу тежи отприлике 120 килограма, а са шест година - једну тону, колико тежи одрасли двороги носорог.
У то време, међутим, млади слон са исхране мајчиним млеком прелази на исхрану биљем. Он отприлике једнако расте све до своје 15. године. Мужјаци рапидно расту све до 20. године, па су знатно крупнији од женки. Ове животиње могу да доживе чак 70 година. Међутим, већина слонова не доживи ни 15 година, а разлог томе су болести, звери и ловокрадице.
Занимљиво
Слонова сурла је довољно осетљива да убере само једну травку, а довољно снажна да откине грану са дрвета. Сурлу такође користе за пијење воде. У њу могу усисати до 14 литара воде, коју затим пребаце у уста. Поред тога, користе је и за купање, или за шприцање блата по себи, које служи као одлична заштита од сучевих зрака.
Са масом тек нешто већом од од 5 кг, мозак слона је већи од било које друге копнене животиње. Слоновима се приписује широк избор понашања повезаних са интелигенцијом, укључујући и понашање повезано са тугом, стварањем музике, уметности, алтруизам, играње, алати, саосећање и самосвест.
Недавна открића су показала да слонови могу да комуницирају на великим удаљеностима стварајући суб-сонични звук (тутњаву) која може путовати брже кроз земљу него кроз зрак. Остали слонови примају поруке кроз осетљиву кожу на ногама. Сматра се да управо тако потенцијални пријатељи и друштвене групе комуницирају.