СНС: Корупција и непотизам су обележје владе у сенци
НОВИ САД - Потпредседник Градског одбора СНС у Новом Саду Дамир Зобеница рекао је да је корупција и непотизам главно обележје људи из владе "у сенци" коју је лидер ДС Бојан Пајтић представио пре неколико дана.
Зобеница је истакао и да је данашња конференција за новинаре организована са циљем да би се раскринкала, како је рекао, "влада у хладу".
Концепт владе у сенци није ништа неуобичајено и није нешто од чега би требало бежати и од чега би СНС требао да се плаши, уколико је та влада корективни фактор рада републичке владе и уколико је спремна на дијалог, рекао је он.
"Међутим, избор кадрова не даје нам повода да на ту ''владу'' гледамо на тај начин", указао је Зобеница, додајући да ће јавности бити представљен рад Наде Чемерлић Ађић која је, у влади у сенци, задужена за област здравства.
О раду Ађићеве која је од 2006. до 2014. била на челу Института за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици говорио је радиолог са тог института Славен Кључар, који је рекао да прва афера, везана за њу, датира још из 2006. године, а ради се о набавци опреме за централну стерилизацију. Он тврди да је група запослених у Институту дошла до података да набавка опреме за централну стерилизацију има елементе кривичног дела, те да је 6. октобра 2008. године, након пријаве запослених и разматрања предмета, Тужилаштво поднело захтев за спровођење истраге. Он је новинарима показао документацију по којој се, како је рекао, може видети да је маржа на поједине делове опреме износила и до 400 процената.
Наводећи и бројне случајеве непотизма, који су по Кључару, обележили управљање Ађићеве Институтом, он је, између осталог, поменуо и куповину ЦТ апарата који је вредан више од два милиона евра, иако је у то време у Институту било пет или шест таквих апарата.
"Набавку тог ЦТ апарата Ађићева је искористила да би са својим супругом Отом Ађићем потписала ауторски уговор за преглед и очитавање налаза. Одмах затим запослила је два рођена брата Лазаревић, синове Животе Лазаревића покрајинског посланика ДС и послала их, о трошку државе, на четворогодишњу специјализацију у иностранство, како би мужу обезбедила слободан простор за рад", рекао је Кључар.
Он је додао и да је Ађићева запослила и велики број људи по родбинским и пријатељским основама, наводећи четири особе истог презимена које су у задњих пет година запослене на Институту.