ШОДЕР: Србији 47 милиона долара од УНХЦР у случају затварања граница
Србија неће бити "тампон зона" за избеглице, поручио је Шодер.
Шеф представништва УНХЦР-а у Србији Фридрих Шодер рекао је да је, уколико Србија по узору на остале земље затвори границе за избеглице, за нашу земљу предвиђена помоћ у износу од 47 милиона долара, али је изразио наду да до тога неће доћи и да неће бити нагомилавања избеглица у Србији.
Он је рекао да Србија неће бити "тампон зона" за избеглице, истичући да УНХЦР помаже властима у ношењу са овом кризом.
Упитан да прокоментарише најаву да би Србија око 1. марта могла да, по узору на Аустрију, затвори границе, Шодер је рекао да УНХЦР заједно са владом, међународним организацијама за мигранте и целим друштвом има одговор.
- Имамо план који је усвојен и који предвиђа помоћ од 47 милиона долара, у чему би УНХЦР допринео са 12 милиона долара. Међутим, надам се да то неће бити потребно и да неће бити нагомилавања избеглица у Србији - рекао је Шодер.
Поводом најаве да Србија може да прими максимално 6.000 избеглица, он је оценио да за тим највероватније неће бити потребе.
- Немамо толико избеглица овде. Јуче је највише дошло 1.000 њих. Капацитет од 6.000 је створен да се спасу животи у току зиме, али не постоји споразум да ће Србија прихватити тај број људи - истиче Шодер.
Шодер о мигрантима из Хрватске
Што се тиче миграната који су враћени из Хрватске, каже да је прво потребно сагледати разлоге због којих су враћени - да ли је реч о законском процесу, да ли је Србија била приморана да их прихвати и да ли су имали могућност да затраже азил.
- Уколико им је потребна међународна заштита, они могу и да затраже да се врате кућама - навео је, додавши да би неки од њих желели да се врате, а неки можда и да се пријаве за азил у Србији.
Шодер: УНХЦР активно пружа подршку влади Србије
Шодер је истакао да УНХЦР активно пружа подршку влади Србије да настави да се одговорно понаша према људима, како онима који пролазе тако и онима који се "заглаве" овде.
- Помажемо у побољшању инфраструктуре, у администрацији у азилном сиситему, утврђивању избегличког статуса - прецизирао је.
Како је додао, УНХЦР у Србији сарађује са својим канцеларијама у осталим земљама на избегличкој рути као и са осталим организацијама које се баве збрињавањем миграната, јер је, нагласио је, реч о проблему који ће бити решен само у контексту стварне европске солидарности.
Шодер је изразио оптимизам јер су бројке пале, што даје "могућност да се спроведе права политика, без икаквог паничења", а што ће, како сматра, бити боље решење од оног у којем су мигранти гурнути у руке кријумчара.
- То може да се избегне регуларним начином. Постоји прави начин да избеглице дођу у Европу, а не да ходају преко граница и прелазе територије земаља које нису део ЕУ - закључио је шеф представништва УНХЦР-а.