Спречите да вам се џемпер ућеба
Прочитајте неколико практичних савета како да сачувате "свежину" вашег џемпера.
Џемпери се углавном прво исхабају на рамену на којем носите ташну, на боковима где такође торба додирује џемпер, али и на лактовима и испод пазуха.
Да бисте то спречили, ставите џемпер у кесу која може добро да се затвори и оставите га у замрзивачу током ноћи, ако знате да ћете га сутрадан обући.
Ово нарочито важи за џемпере од кашмира и ангоре, који су осетљивији. Зато је боље да за свакодневне прилике купујете џемпере који су израђени од мешавине вуне и памука, или вуне и синтетике.
Лактове на џемперу можете да заштите "закрпама" од коже или неког другог материјала.
Ове комаде одеће немојте никако прати у машини, показало се да није добро чак ни на програму за вуну. Најбоље је да џемпер оперете на руке, пожељно у хладној води, детерџентом за ручно прање веша или оним који је намењен прању вунене гардеробе, а у последњу воду ставите неколико капи омекшивача, наводи dominomagazin.com.
Џемпер се не цеди, већ се суши раширен преко пешкира и на жици, не много близу директног извора топлоте.
У орману их држите сложене, јер на вешалицама могу да се истегну, нарочито у пределу рамена. Ако баш морају да висе, онда нека то буде на ширим тапацираним офингерима, пресвученим неким нежним материјалом.
Обавезно држите у орману неко средство против мољаца.
Уколико већ имате џемпер који се ућебао, покушајте да га "ошишате" специјалном справицом која се купује у продавницама са позамантеријом. Грудвице покушајте да уклоните и нежном папирном шмирглом, али то није добро решење за џемпере од кашмира.