СПРЕЧИТЕ ПАРАЛИЗОВАНОСТ: Кичмена мождина се може обновити!
Након само шест месеци од интервенције, пацијент је правио прве кораке, уз помоћи протезе на ногама. После две године, осетио је рад и потребе бешике, као и сексуалне функције.
Пољски хирурзи, у сарадњи са лондонским научницима испитивали су могућност обнављања кичмене мождине, тако што су трансплатовали ћелије из носне шупљније у кичмену мождину. То је велики помак у медицини, јер до сада није постојала могућност обнављаја ћелија парализованом пацијенту.
Искористили су прилику да експериментишу на Дареку Фидуки (40), паралазиваном пацијенту од груди на доле. Међутим, захваљујући овом отркићу, пацијент је поново проходао, додуше уз помоћ специјализованих помагала.
У експерименту су коришћене специјалне ћелије (ОЕЦс) које формирају чуло мириса и омогућавају нервним влакнима да се константно обнављају. Током првих интервенција, лекари су одстранили мирисне сијалице и две недељу су биле изоловане и неговане ван организма, те су стога трансплатоване у кичмену мождину.
После три месеца од операције, пацијент Дарек је приметио формирање мишића на својој левој бутини. Након само шест месеци, могао је да направи прве кораке, уз помоћи шипке и протезе на ногама. После две године, осетио је рад и потребе бешике, као и сексуалне функције.
Хирурзи не желе да стану са решењима и закључцима, већ планирају да пронађу још начина који могу решити велики данашњи проблем - парализованост.
Прочитајте и: Решите се прехладе за само један дан