Србија ће 2015. озаконити убиство из милосрђа?
Предлогом новог Грађанског законика, између осталог, биће дозвољена еутаназија. И док правници прихватају такав концепт окончања људског живота, медицинари и психолози се здушно противе.
Чланом 87. новог Грађанског законика биће дозвољено убиство из милосрђа, тј. еутаназија. Овај метод гашења људског живота, установљен из медицинских разлога, у случајевима када је стање пацијента неизлечиво и изазива агонију болесног, већ је легализован у појединим земљама Западне Европе. У скупштинској процедури ова ће се преднацрт наћи крајем следеће године и тада ће посланици одлучити да ли ће еутаназија уопште бити санкционисана.
У предлогу дословце стоји:
"Право на еутаназију, као право физичког лица на сагласни и добровољни превремени прекид живота, може се стећи ако се испуне прописани хумани, социјални и медицински услови."
Правници који су суделовали у изради предлога Грађанског законика не налазе у еутазанији никакав проблем, док се лекари И психолози противе милосрдном убиству из "хуманих разлога, али и јер се плаше злоупотреба".
ЗА
Оливер Антић, професор Правног факултета у Београду, на следећи начин стоји иза предлога у члану 87:
"Еутаназија је дозвољена у великом броју западних земаља и сада је то тренд. Право сваког човека је да умре достојанствено и то нико не сме да му забрани. Када лекари кажу да пацијенту нема спаса и када породица види да се он мучи, еутаназија је оправдана", рекао је Антић за "Информер" и покушао да развеје бригу око могућих злоупотреба:
"Због могућих злоупотреба ту одлуку неће доносити један лекар, већ тим лекара и посебно судско веће. И ниједан лекар неће моћи да одбије да је изврши."
ПРОТИВ
Са друге стране стоје речи Драгана Делића, директора Лекарске коморе Србије:
"Мој посао је да се борим за живот пацијента до последњег тренутка и то радим 30 година, и радићу и даље. Самим тим о еутаназији и не размишљам", јасан је Делић.
Психолог Зоран Миливојевић каже да баш то што пацијент моли лекара да му одузме живот значи да није засигурно и вољан да умре.
"Ко је сигуран да жели смрт, он се сам убије. Човек у тешким боловима не размишља рационално, а то сигурно не ради ни његова породица, када га види у тешким боловима. Терапије бола данас су веома ефикасне и умест преписујући европске законе који човеку дају смрт, боље да му дају лекове."
Исто мисли и Александар Даговић, директор Клинике за онкологију КЦ у Крагујевцу:
"Згазио бих на целу каријеру, коју градим 30 година, и напустио посао када бих то урадио. Са тим просто не бих могао да живим јер се зна ко даје и одузима живот, а то ја нисам. Безброј пута су ме људи у тешким боловима молили да им одузмем живот, али ја је нећу извршавати".
Међу противницима еутаназије је и познати адвокат Тома Фила.
"Много сам таквих случајева видео и опасно је људима дозволити да одлучују о нечијем животу. Бранио сам човека који је мајку био из милосрђа, али мало је људи који имају искрене побуде. Много је оних који би је искористили да се домогну наслеђа или да буду једини наследници."