СРБИЈА ДОКАЗАЛА: Београд не игра никакве игре!
БЕОГРАД - Професор Факултета политичких наука у Београду Иво Висковић оценио је да је долазак руског председника Владимира Путина у Београд једна од најзначајних посета ове године и да и Србија и Русија имају интересе од те посете.
"Србија има интересе првенствено у погледу енергетске стабилности, односно снабдевања енергентима из Русије. С друге стране, интерес Русије јесте да на овај начин изађе из изолације коју јој Запад покушава наметнути. Та два главна разлога су довели до посете на највишем нивоу", изјавио је Висковић у разговору за Међународни радио Србија.
Он се сложио са оценом многих аналитичара да је значај посете у закључивању неколико споразума, али је истакао да, према његовом мишљењу, много већи значај имају политички и економски разговори руководстава двеју држава. Београд, према његовим речима, има интересе и на Западу и у Русији и није нимало случајно што је премијер Александар Вучић у присуству руског председника јавно рекао да је за Србију и даље приоритет интеграција у ЕУ. Вучић је тиме, како је навео Висковић, јасно ставио до знања да Београд не игра никакве закулисне игре, већ да не може да занемари своје интересе према чланству у ЕУ, док истовремено има врло јаке интересе у Русији. Због такве своје политике, Београд за сада неће трпети никакве последице, али све зависи од будућих односа Русије и западних сила као и развоја кризе у Украјини, оценио је Висковић.
Он је изразио уверење да посета Путина неће довести до неког драматичног заоштравања у тим односима, мада је, како каже, очигледно да би Бриселу било много драже да до посете није ни дошло јер би тако и политика коју воде према Русији била успешнија.
"Оваква политика званичног Београда јесте искључиво зарад интереса Србије и то врло добро знају у Бриселу", приметио је Висковић.
"У изјавама председника Путина у Београду није било ничега што би могло иритирати ЕУ, био је крајње суздржан и коректан. Једино на шта ће Брисел имати замерке јесте његова изјава да се Србији сада указује шанса да њене компаније ''ускоче'' на место прехрамбених компанија из ЕУ које су због контрасанкција Русије онемогућене да продају своје производе на руско тржиште", рекао је он. Подсетивши да је ЕУ упозорила Београд да не сме то да ради, Висковић је приметио да и унутар саме ЕУ, пре свега из економских разлога, има доста притисака од појединих чланица да се промени однос Брисела према Русији. Он је, такође, упозорио да ће, ако се настави криза у односима Запада и Русије, и притисак Брисела за усаглашавањем политике Београда са ставовима ЕУ бити већи.
“Међутим, уколико напетост у тим односима попусти, и притисака са Запада на Србију биће мање“, рекао је Висковић. Он је, такође, оценио да је Путинова изјава да Москва заузима принципијелан и непроменљив став о питању Косова и Метохије, који се не заснива само на пријатељским односима две земље већ и на међународном праву, дата истовремено и за српску, али и за руску јавност.
"Мислим да је од стране руководства Србије, руском председнику јасно стављено на знање да по питању територијалног интегритета Украјине, Београд заузима крајње принципијелан став. Београд објективно не може да подржи цепање других држава јер би тиме анулирала сопствени став о територијалном интегритету Србије", рекао је Висковић.
Погледајте и:
СПЕКТАКЛ: Војна парада од А до Ш (МАПА)
Горбачов: Русија и Запад могу да нађу заједнички језик