Србија изгуби до 100.000 евра по одласку сваког инжењера
БЕОГРАД - Србија изгуби од 50.000 до 100.000 евра годишње, по инжењеру који се одлучи да оде у иностранство, процене су "Мајкрософт" (Мицрософт) развојног центра у Србији (МДЦС).
Толико отприлике компанија уложи у рад и развој једног ИТ стручњака у Србији.
Циљ компаније је да до 2025. године Србија има 16 развојних ИТ инжењера на 1.000 становника. У овом тренутку, на хиљаду становника долази само 1,6, док су потребе много веће, наводи се у саопштењу.
Према истраживању које је у нашој земљи спровео Војвођански ИКТ кластер уз подршку ГИЗ-а, нето вредност ИТ индустрије у Србији од 2006. до 2011. године порасла је за чак 100 одсто - са 150 милиона евра на чак 318 милона евра.
"То је импресиван раст и показује колико данас ИТ индустрија зарађује и доноси профита нашој земљи. Оно што је овде најважније то је да ће овакав раст дефинитивно привући стране инвеститоре, који ће желети да улажу у Србију", кажу у том центру, и закључују да ИТ индустрија у Србији има одличну перспективу, а за то је потребно много више ИТ стручњака.
Према њиховим препорукама, да би се превазишао овај проблем и повећао број ИТ стручњака у нашој земљи, потребно је значајно повећање уписних квота за техничко-технолошке факултете, унапређење тренутног наставног плана и програма, али и јако важно популарисање ИТ струке међу младима, како би схватили да је ово занимљива, динамична област у којој их чека сигурна будућност.
Више од 10 одсто новоуписаних студената у току 2012. године у нашој земљи било је у области информационих технологија, што је више од 5.500 студената.
Ово показује значајан интерес који постоји међу младима у Србији. Иако се интересовање за ИТ међу студентима и младима повећава из године у годину, дефицит је и даље постоји.
У 2011. години дипломирало је 3.637 ИТ стручњака, а понуда за посао која постоји у овој области далеко је већа.