СРАМОТА У СРЕБРЕНИЦИ: Летеле каменице на Вучића, ухапшен један нападач
Премијер Србије Александар Вучић нападнут је на обележавању 20 година од тешког ратног злочина у Сребреници. Он је погођен каменицама у лице, а полиција је ухапсила једног нападача.
Премијер Србије Александар Вучић напустио је меморијални комплекс у Поточарима, а већа маса људи притрчала је за делегацијом бацајући каменице.
Полиција је ухапсила једног од нападача на колону у којој је био премијер Вучић.
Крећући се ка делу меморијалног комплекса са исписаним именима сребреничких жртава. На уласку на гробље где че бити покопани посмртни остаци жртава из Сребренице Вучић и српска делегација нападнути су различитим предметима.
Њега су гађали каменицама, ципелама и поливали водом. Он се кретао у групи са осталим званицама када су присутни почели да му звижде и гађају га.
Део присутних је узвикивао "Вучићу напоље". Један члан делегације покушао је премијера заштити кишобраном, али је он то одбио.
Поглавар муслимана бошњака Реис Кавазовић позвао је све присутне на мир и прибраност, да покажу достојанство, а не вандализам.
Клинтон: Треба да ценимо то што је Вучић дошао да покаже поштовање
У Меморијалној сали у Поточарима пристигле су званице где је отпочела комеморација поводом 20 година од злочина у Сребреници.
Делегација из САД која је дошла на челу са Билом Клинтоном, добила је аплауз присутних, а Клинтон се обратио свима и позвао цео свет да препозна у овом тешком дану, вољу и храброст премијера Србије да ода пошту убијенима и да пружи руку помирења.
"Као пријатељ желим да захвалим премијеру Србије који је показао храброст да буде овде. Важно је да то такође препознамо", рекао је Клинтон.
"Жао ми је што нам је толико дуго требало да постигнемо јединство да сви ми пријатељи постигнемо потребну силу да се заустави то насиље. Драго ми је што је мир одржан. Али ми заиста дугујемо, дужни смо жртвама", рекао је Клинтон.
ФРМ Америцан Пресидент @billclinton arrives ин #Srebrenica #Potocari то commemorate 20 years оф #SrebrenicaGenocide pic.twitter.com/EGgMnMv6rP— Мирнес Ковац (@MirnesKovac) July 11, 2015
ВУЧИЋЕВА ПОРУКА: Наша је обавеза да стварамо бољу будућност
Вучић је, уписујући се у Књигу жалости, изразио најдубље поштовање према жртвама злочина у Сребреници и поручио да се он никада не сме заборавити, као и да је време да почне да се гради другачија будућност српског и бошњацког народа.
"Надам се да се овако ужасан злочин више никада неће догодити. Уверен у другачију и бољу будућност у односима српског и бошњачког народа изражавам најдубље поштовање према свим жртвама, њиховим породицама", написао је премијер у Књизи жалости у Меморијалном центру Поточари.
"Овде у Сребреници је обавеза сваког од нас да погнемо главу и не заборавимо, и почнемо да стварамо другачију будућност", поручио је српски премијер у Књигу жалости у коју се уписао поводом 20. годишњице злочина у Сребреници.
Поздрављен долазак Вучића
Потпредседница Европског парламента (ЕП) Улрике Луначек поздравила је долазак српског премијера Александра Вучића на комеморацију, рекавши да је то важна посета.
Јорданска краљица Нур изјавила је да се у свету данас дешава превише злочина и да је Сребреница право места одакле им се шаље порука да злочин неће проћи некажњено да ће се починиоци пронаћи и одговарати за своје злочине.
Министар спољних послова Холандије Берт Коендер изразио је своје жаљење, али и саосећање свих Холанђања.
"Наше је дубоко уверење правда мора бити задовољена, а злочинци осуђени. Дубоко саосећамо с људима Сребренице и никада, никада више трагедија као ова не сме се догодити", рекао је Коендер поручивши: У име свих људи из Холандије заиста жалим са вама".
Инцко: Нема лоших народа, само лоших појединаца
Високи представник за БиХ Валентин Инцко изјавио је да су се у Поточарима и ове године људи окупили да се сете свих убијених, јер "ако их заборавимо то би било као да их поново убијамо".
"Дошли смо да кажемо истину која се десила овде, јер само нас истина може довести до помирења. Дошли смо и да захвалимо онима који су зауставили рат", рекао је Инцко обрахцајући се на комеморацији у Поточарима.
Пожелео је да ово столеће буде столеће мира, те подсетио да треба да следимо пример Немачке и Француске, које су некада биле непријатељи, а данас су стубови сарадње у Европи.
"Дошли смо овде да се сетимо свих невиних убијаних, јер ако их заборавмо то би било као их поново убијамо", рекао је Инцко поручивши да нема лоших народа, већ само лоших појединаца.
Црна Гора шаље поруку помирења
Вујановић је, у изјави медијима у Меморијаном центру Поточари, рекао да долазак делегације Црне Горе показује да та држава поштује жртве, да жели да пошаље поруку помирења и да овај простор више никада не уђе у било какав неспоразум који би обимом и тежином пореметио стабилност.
"Ми из Црне Горе смо увек имали једнак однос према геноциду у Сребреници. И наша Скупштина донела је декларацију којом се осуђује геноцид", подсетио је Вујановић.
Он је нагласио да његовим присуством, као и присуством потпредседника Владе Црне Горе и парламента те земље, Црна Гора жели да упути поруку помирења.
И Колинда се уписала у књигу жалости
У књигу жалости уписала се и председница Хрватске Колинда Грабар Китановић у Меморијалној сали у Потоцарима. Она је накратко разговарала и са српским премијером Александром Вучићем.
Међу првима стигао је и премијер Србије Александар Вучић, а дошли су и бивши амерички председник Бил Клинтон, бивша државна секретрка САД Медлин Олбрајт, председница Хрватске Колинда Грабар Китановић, члан Председништва БиХ Бакир Изетбегових, главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц, шефица европске дипломатије Федерика Могерини, председник Турске Ахмет Давутоглу, словеначки председник Борут Пахор...
Вучићу Сребренички цвет од мајки страдалих
Ускоро се очекује почетак комеморације и обраћање већег броја званичника.
Вучић је у Меморијалној сали обишао изложбу "Сребреница – Поточари – 1995. – 2015.", где се, у присуству највећег броја медија, уписао у књигу жалости.
Приликом уласка у салу мајке страдалих Сребреници су се руковале и изљубиле са српским премијером и пожелеле му добродошлицу, а једна од њих Хатиџе Мехмедовић му је на ревер окачила Сребренички цвет.
Истовремено поједини окупљени грађани су му звиждали и добацивали.
Српски премијер требало би после тога да присуствује обраћању 17 говорника током свечаног дела комеморације, након које ће бити сахрањени посмртни остаци 136 сребреничких жртава идентификованих у последњих годину дана.
Медији у БиХ преносе поруку премијера уочи доласка у Сребреници у којој је он казао да Србија јасно и недвосмислено осуђује ужасни злочин у Сребреници, да његова рука помирења остаје пружена без икакве политике и да Влада Србије жели заједнички живот са Бошњацима.
"Моја рука је пружена, и остаће таква, без икакве политике и без обзира на евентуалну казну, или награду. То је моја дужност, и моја света обавеза и пред онима који су страдали, и пред онима који долазе, да, уместо њих живе. И једнима нека је вечна слава, а другима, вечни мир. Све мање од тога, била би увреда и свим нашим жртвама“, навео је премијер у отвореном писму јавности, пре него што је кренуо у Поточаре.