СРПСКИ ПОЛИЦАЈЦИ ДОБИЈАЈУ НОВО ОРУЖЈЕ: Ово ће бити део стандардне опреме
БЕОГРАД - Нацртом новог закона о полицији српски чувари реда могли би убудуће да за појасом осим пиштоља, носе и електричну палицу и бибер-спреј.
Како је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић објаснио на представљању тог закона у Скупштини Србије, предложеним новим средствима принуде МУП настоји да осавремени полицију јер ће њима, како је истакао, полицијски службеник моћи да постигне исти циљ без употребе ватреног оружја и наношења тешких телесних повреда.
Нацрти нових закона о полицији и о евиденцији и обради података у области унутрашњих послова предвиђају и реорганизацију полиције на начин да се унутар ње изврши подела на полицијске и унутрашње послове, већа сарадња са јединицама локалне самоуправе, увођење унутар Министарства сектора за међународне и европске послове и за људске ресурсе.
"Сектором за међународне и европске послове објединиће се све што су радила одређена одељења унутар министарства, смањиће се кабинет министра, односно сви они који су се бавили међународном сарадњом , ИПА фондовима обједињују се како бисмо лакше пратили преговоре у вези с поглављем 24, али и да бисмо боље урадили реформу министарства", рекао је Стефановић.
Говорећи о Сектору за људске ресурсе који је, како је рекао, био део Сектора за финансије, издвајање тог сектора је веома важно како би се спроводила политика каријерног напредовања у полицији, али и пројекције будућих потреба полиције.
"Морате да имате могућност да предвидите у наредном периоду потребе полиције у одређеним полицијским управама за бројем људи, њиховом кадровском специјалистичком структуром. Желимо да наш кадар обучавамо, да их спремамо за одређена места на којима могу да напредују", истакао је Стефановић и додао да ће у обуци службеника МУП-а бити коришћена и међународна сарадња.
Нагласивши да је нацрт новог закона о полицији урађен у периоду када држава спроводи рационализацију државне управе и када су на снази мере штедње, Стефановић је поручио да тај закон настоји да нађе најефикасније механизме којим ће МУП остварити уштеде у раду, али да се истовремено очува функционално-безбедносни систем.
Министар унутрашњих послова додао је да је нарочита пажња посвећена и дефинисању полицијских овлашћења, али и механизму безбедносне провере којим ће се, како је рекао, демистификовати тај поступак у јавности и смањити алузије на евентуалне злоупотребе, али и да истовремено тиме не буду угрожена права грађана на заштиту података о личности, као и да се не ограничи полиција у обављању послова безбедности.
Говорећи о осаврамењивању полицијских послова, Стефановић је подсетио да европски стандарди улазе у домаће прописе, што је довело до промене појединих полицијских овлашћења, попут увођења форензичке регистрације узимања других узорака и форензичког вештачења и анализе, али и дискусије да ли полиграфско испитивање спада у полицијско овлашћење.
Када је реч о пристиглим примедбама на нацрте нових закона, секретар у МУП Милорад Тодоровић подсетио је да су спроведене четири јавне расправе ван Београда и две у Београду и да су примедбе углавном биле на исправљању појединих нејасноћа из закона. Када је реч о синдикатима, додао је Тодоровић, круцијалне примедбе су биле у делу синдикалног организовања и делу који дефинише штрајк.
"У следећој фази радна група ће сублимирати све пристигле предлоге и, објективно и реално, икорпорирати у текст закона све оно што ће га поправити", поручио је Тодоровић.
Погледајте и: