ШТА ЧЕКА ВОЗАЧЕ: Ово су измене закона који ће ступити на снагу!
23.02.2015.
16:33
Коментари (0)
Возаче у овој години очекује низ измена који ће допринети сигурности сваког учесника у саобраћају. Ово су промене по којима ће возачи поступати већ од лета 2015. године.
Министарства унутрашњих послова и саобраћаја усагласили су своје предлоге о изменама и допунама закона које ће након јавне расправе бити упућене Скупштини Србије на усвајање. Нова законска одредба која ће обавезати возаче, не само да ће штити грађане од саобраћајних несрећа, већ ће посао олакшати и саобраћајној полицији приликом контроле возача са пробним дозволама.
Ово су главне промене које треба да испоштују возачи и правила која ће се наћи у измењеном закону:
- Ако возач добије дозволу пре навршене деветнаесте године, имаће пробну дозволу све док не напуни 21 годину - Од овога су изузети ученици средњих школа који се образују за занимање возача моторних возила и који су положили возачки испит за управљање возилима Ц и ЦЕ категорије. Њима ће се пробна возачка дозвола за управљање возилом категорије Б издати са роком важења од једне године.
- За све оне који положе вожњу са пуних 19 година и старије, пробна дозвола издаваће се у трајању од 2 године.
- Када је реч о младим возачима, према нацрту измена закона које је предложио МУП они неће смети да управљају аутомобилом у периоду од 23 до 6 х, а што се тиче нивоа алкохола у крви за њих важи нулта толеранција.
- Према истом нацрту, возач који има пробну возачку дозволу неће смети да управља возилом брзином већом од: 110 км/х на аутопуту и 90 км/х на мотопуту, на осталим путевима, млади возач неће смети да прекорачи 90% од брзине која је дозвољена на делу пута којим се креће.
- Једна од најважнијих новина биће смањење дозвољене количине алкохола у крви са садашњих 0,3 на 0,2 промила.
- Из МУП-а је најављена и могућност одузимања возила возачима који буду ухваћени да управљају возилом са више од два промила алкохола.
- Уједно је предефинисана насилничка вожња која се сада односи и на стање потпуне алкохолисаности (више од два промила алкохола у крви). Насилничком вожњом ће се сматрати и ако се возило у насељу креће брзином која је већа од дозвољене за више од 90 км/х или ако возач ван насеља вози за 100 км/х више од ограничења брзине.
- Према нацрту измена закона, алкохолисана лица и деца млађа од 12 година и даље неће смети да седе на месту сувозача, а деца овог узраста морају се превозити у безбедносном седишту.
- Нацрт измена закона о безбедности саобраћаја предвиђа и да возач бицикла, односно мопеда, мора да носи светлоодбојни прслук за време вожње ноћу, односно у условима смањене видљивости.
- Нацртом измена и допуна закона предвиђено је и да ће се дозволе за А и Б категорије издавати на пет, а не на десет година, у складу са европским прописима.
Измене Закона о безбедности саобраћаја не односе се само на возаче са пробним возачким дозволама.