Стефановић: Екстремисти преко Беча путују у џихад
БЕЧ - Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић указао је да у Србији, која је усвојила нови закон који забрањује борбу у другим земљама, опада број особа које се прикључују радикалним групама, додајући да екстремисти из Србије најпре путују у Беч, који је центар одакле иду даље у џихад.
"Већина муслимана нису никакви терористи и битно је то појаснити. У Србији је три до четири одсто становништва муслиманске вере, и они долазе из региона Рашке. Усвојили смо нови закон који кажњава борбу у другим земљама. Број особа које се прикључују радикалним групама опада. Међутим, један податак је јасан, а то је да екстремисти из Србије, најпре путују за Беч, који је центар одакле настављају пут у џихад”, објаснио је Стефановић у интервјуу бечком дневнику “Пресе”.
Он је указао да поједине информације указују на то да је Беч једна врста чворишта за џихадисте.
Додајући да аустријска полиција озбиљно ради у вези ове теме, он је рекао да две земље размењују информације о свим особама које би могле бити део те организације.
Упитан да ли те групе имају корене у Санџаку јер тамо постоје нерешени политички проблеми, односно српска влада се том региону није довољно посветила, Стефановић је казао да се то не може рећи да је специфични проблем екстремизма везан за то.
„Представници муслиманске мањине у региону Рашке заступљени су у Влади Србије. Покушавамо да решимо проблеме региона. Незапосленост је један од највећих. Међутим, то није само проблем Рашке. Наша влада мора да се суочи са великим економским изазовима, и успели смо да смањимо незапосленост, али морамо још више у том правцу чинити“, рекао је српски министар унутрашњих послова.
На констатацију да су од радикализације погођене особе босанског порекла, и да поједини експерти тврде да је то везано за колективну трауму онога што им је учињено у рату, Стефановић је истакао да није експерт за ову тему, и додао да је Србији као суседу тешко да то коментарише.
„Ми смо спремни да са Босном сарађујемо у борби против тероризма. Долази време у којем више не можемо гледати само у прошлост, већ у будућност, која је у ЕУ“, подвукао је Стефановић.
У вези случаја хапшења Тутинца Мирсада Омеровића у Бечу, који се води као главни осумњичени једне мреже прикупљача новчаних средстава и бораца за Исламску државу, он је објаснио да је Србија с тим у вези веома тесно сарађивала са аустријском полицијом.
„Омеровић је 2010. више пута путовао у и из Србије. Он је много путовао, и касније смо сазнали да је део тих путовања везан са организацијом терористичких група. Те особе већином нису део војних група, али шире поруке мржње и инспиришу друге да оду у Сирију или Ирак, како би се борили. Тренутно смо сконцентрисани на њих”, поручио је Стефановић.