СТИЖЕ ТАЧИ: Осуђени терориста долази у Београд да одлежи 10 година РОБИЈЕ?
БЕОГРАД - Заменик косовског премијера и такозвани министар спољних послова Хашим Тачи потврдио је свој долазак у Београд на конференцију о европским интеграцијама западног Балкана, која ће се одржати од 23. до 25. априла, саопштио је организатор скупа Омладински одбор за образовање.
Та невладина организација, уз подршку Британске амбасаде у Београду, организује конференцију "Европске интеграције западног Балкана: заједно можемо боље", на којој ће двадесет говорника дискутовати о европским интеграцијама земаља у региону.
Како се наводи у саопштењу, своје учешће су за сада, осим Тачија, потврдили и његов заменик Петрит Сељими, државна секретарка за европске интеграције Македоније Ана Блажеска, заменица директорке директората за европске интеграције БиХ Дарија Рамљак, министар-саветник из БиХ Шериф Мујкановић, амбасадорка Македоније у Србији Вера Јовановска Типко и британски амбасадор Денис Киф.
Крваве руке Хашима Тачија
Хашим Тачи је још током раних деведесетих година организовао терористичке акције.
Са припадницима Дреничке групе учествовао је у нападу из заседе на полицијско возило, 25. маја 1993. године на пружном прелазу код Глоговца, којом приликом су убијена два српска полицајца док их је петорица тешко рањено.
Потом је 17. јуна 1996. године Тачи заједно са још четворицом албанских терориста извео напад из заседе на полицијску патролу на путу Косовска Митровица - Пећ. Убијен је један српски полицајац, а још један је тешко рањен.
Исте године, 21. септембра, по Тачијевом налогу је бачена бомба на касарну „Милош Обилић“ у Вучитрну и извршен напад на Средњешколски центар у Вучитрну у којем су биле смештене породице избеглица из Книнске крајине.
За злодела која је починио Тачију је суђено у одсуству. Јула 1997. године Окружни суд у Приштини осудио га је на 10 година затвора због кривичног дела тероризма. Од фебруара 1998. године за њим је издата потерница, а 2003. године је расписана потерница и по оптужници за кривично дело геноцида.
Никад није одлежао казну јер је цело време био недоступан српским органима гоњења.
Учествују Борко и Бисерко
Учешће су потврдили и заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт, официр за везу са Косовом Ваљдет Садику, посланици Борислав Стефановић и Дејан Раденковић, као и представници организација цивилног друштва Милан Антонијевић, Соња Бисерко, Душан Јањић.
Омладински одбор за образовање наводи да су позив да говоре на конференцији добила четири министра спољних послова из Србије, Македоније, БиХ и Косова, представници Делегација ЕУ, амбасада и стручне јавности. Из најаве се јасно види да је ова НВО убројила Косово међу државе, а организација таквог догађаја у Београду може се окарактерисати као још једна провокација упућена Србији.
Иначе, како је речено, разговараће се о регионалној сарадњи земаља у региону у процесу европских интеграција, о томе да ли је однос Београда и Приштине изазов или могућност за напредак, о десет година македонске кандидатуре за чланство у ЕУ, као и о томе да ли је БиХ спремна да настави пут ка Европи.
Конференција је, како се наводи у саопштењу НВО, завршетак трогодишњег програма Омладинских амбасадора помирења током којег је шест генерација учесника и учесница из Србије, Македоније, Босне и Херцеговине и Косова добило прилику да дискутује на теме суочавања са прошлошћу и превазилажења конфликта, са посебним освртом на европске интеграције.
Идеја програма је да подстакне мулти-перспективни приступ дискусијама о темама које су од суштинске важности за све земље западног Балкана.
"Сматрамо да је размена искустава међу младим људима пореклом из региона, од којих се свака налази у различитој фази транзиције, од користи за рађање нових идеја и превазилажење сукоба из прошлости и верујемо да једино на овај начин могуће доћи до мирног решавања сукоба и заједничког европског напретка", наводи та организација.
Прочитајте и: