Стогодишњица Церске битке - понос и сећање
ТЕКЕРИШ - У оквиру спомен комплекса ''Церска битка'' у Текеришу код Лознице биће обележена стогодишњица битке на Церу, а државну делегацију на централној церемнији предводиће председник Владе Србије Александар Вучић.
Српска војска је августа 1914. под командом генерала Степе Степановића поразила далеко надмоћнију аустроугарску војску, изававши шок и неверицу у Бечу и Берлину, одушевљење међу савезницима, јер је окончана као прва велика савезничка победа у Првом светском рату.
Почетак церемоније огласиће трубач Репрезентативног оркестра Гарде Војске Србије, а верски обред служиће патријарх српски Иринеј.
Вучић ће, како је најављено из Владе, положити ловоров венац на Споменик палим војницима, а након тога ће се уписати у спомен књигу.
Венце ће положити и изасланици председника Републике Иван Мркић и Јасмина Митровић Марић, изасланик председнице Народне скупштине, начелник Генералштаба Војске Србије и министар одбране, праунука војводе Степе Степановић, представници дипломатског кора...
У организацији Министарства одбране и Војске Србије биће приказан документарни филм са отварања Споменика церским јунацима, а приређена је и музејска поставка. Организатор свечаности је Влада Републике Србије - Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
Поводом стогодишњице Церске битке, у организацију Удружења грађана ''Церски марш'' више од хиљаду људи кренуло је у недељу из Шапца ка спомен-обележју у Текеришу да би одали пошту церским јунацима.
Из Шпаца је кренуло око 1.300 учесника Церског марша, а пешачка тура од 38 километара окупила је децу и старе из свих крајева Србије, као и из бивших југословенских република, пренео је РТС. Колона је, како је наведено, дуга више од километра.
Потпредседник Народне скупштине Владимир Маринковић упутио је грађанима Србије честитике поводом 100 година од победе српске војске у Церској бици истакавши да историја и преци који су уткали своје животе у темеље модерне Србије не смеју бити заборављени.
Ударни део Церске битке одиграо се у ноћи 15. на 16. август 1914. године на југозападним обрноцима планине Цер, а битка је окончане као прва велика савезничка победа у Првом светском рату - коју је извојевала српска војска.
Уследило је повлачење 21. аустроугарске дивизије, потом 8. корпуса, да би у крајњем 5. армија Аустро-Угарске војске одступила назад преко Дрине.
После ''Церске битке'', широм Европе пронео се глас да је "малена" Србија успела да порази аустроугарске трупе, што је, како се истицало, повећало углед наше земље. Када је Церска операција окончана 24. августа, од око 200.000 аустроугарских војника, колико је провалило у Србију, у њој није остао ниједан, изузев 4.500 заробљеника.
Током крвавих борби губици аустроугарских трупа достигли су 27.000, док је из строја избачено око од 16. 500 српских војника, од чега 2.107 погинулих. Гоњењем непријатеља до Дрине и завршним борбама код Шапца, 21-24. августа 1914. године, окончана је Церска операција.
После успешног командовања и одлучне победе генерал Степа Степановић добио је чин војводе.