Стручњаци: Премијер није погрешио у вези са концесијом
Премијер Александар Вучић сматра да му је највећа стратешка грешка коју себи не може да опрости то што Србија није дала концесије за своје путеве као Хрватска, али стручњаци сматрају да грешке нема јер то и није најбоље решење за Србију.
Вучић је изјавио да је погрешио што је Хрватској дао предност по том питању и да би "себе сада разапео због тога што је погрешио, што није израчунао и што је био глуп да то уради".
"Хрвати су ушли у то да дају концесију за своје путеве, узеће на томе две милијарде, биће им одржавање путева боље него што је данас. Тамо је ушао "Голдман Сакс" и то је стратешка грешка коју не могу себи да опростим. Због тога ноћима нисам спавао", истакао је Вучић у интервјуу за "Прву".
На питање да ли је то његова грешка или грешка његових министара, премијер је оценио да је грешка стратешка и да је због тога он одговоран.
В. д. директора "Путева Србије" Зоран Дробњак тврди да премијер може мирно да спава јер "нема грешке и да ми не треба да се поредимо са Хрватском".
"Они су уложили велики новац у изградњу аутопутева, око 14 милијарди евра, пре свега због туризма. Међутим, преко године немају довољно саобраћаја да отплаћују кредите и камате, већ свега неколико летњих месеци, због чега им је концесија неопходна", итиче Дробњак и додаје да премијер нема разлога да се нервира.
Он оцењује да би, с друге стране, да је постојало новца у буџету Србије и да се изградио аутопут Београд-Чачак, он врло брзо себе и отплатио и исплатио.
Стручњак за развој и инвестиције Махмуд Бушатлија сматра да је концесија лош потез и да би Србија једино могла да да концесију з аизградњу аутопута, што такође није пожељно.
"То значи да неко добије право да за своје паре изгради пут и да га након тога експлоатише. Тај ко гради труди се да изградњу заврши у што краћем року и са што мање уложених пара, што се наравно одражава на квалитет, а обично нису заинтересовани да тај пут и одржавају и осавремењују и само га мало шминкају колико морају. На крају држави после 30 година остаје застарео и истрошен пут", објашњава Бушатлија. Он истиче да неке земље, посебно оне у развоју, немају другог избора али да у последњих 30 година не постоји ниједан добар пример концесије путева.
"Не знам ни колико ће ово Хрватима помоћи, будући да они имају далеко већи јавни дуг и да ће ове милијарде кратко трајати", закључио је Бушатлија за "Наше новине".