Студенти: Циљ је вратити се у Србију
БЕОГРАД - Српски студенти који студирају у иностранству су вредни и жељни знања, а већини је циљ да се врати у Србију и стечено знање примени, али само ако се за то створе услови. Они су се окупили на свечаном пријему организованом током "Летње ОС СИлације 2014", која се одржава сваких шест месеци, када је највећи број чланова у Србији.
Међутим, како кажу, иако им је циљ да се врате у Србију, често се суочавају са проблемом да у матици не могу да нађу посао нити да се адекватно усавршавају.
На побољшању стања зато ради и међународна, непрофитна, невладина и аполитична организација коју су основали српски студенти 1997. године - Организација српских студената у иностранству (ОС СИ), чији је циљ да окупи српске студенте у иностранству, омогући им лакши повратак у земљу и промовише Србију у свету.
Један од студената који је на мастер студијама у САД, Урош Марковић из Ниша, каже да у Америци живи од 2009. године, да је тамо завршио четврту годину средње школе, а да је затим остао на студијама.
''Завршио сам четврти разред средње школе у Питсбургу, а затим сам уписао факултет, мању приватну школу у Пенсилванији'', рекао је Марковић, додајући да је остао на студијама у Америци зато што је желео да студира механичко инжињерство, чега у Србији, како је навео, нема.
Наводећи да је захваљујући спорту, ватерполу који је тренирао, отишао у Америку, он каже да му је најтеже било да се са 18 година одвоји од породице и пријатеља. И док се временом тај проблем смањио, истиче да су финансијски проблеми увек ту иако је добио стипендију.
Каже и да му је циљ да се после пар година врати у Србију, и то на југ, наравно, ако има посла.
Један од оних који се вратио у Србију је Никола Станковић из Ужица, који је након завршених основних студија у Београду, мастер у области заштите животне средине завршио у Немачкој.
Каже да је у Србији нашао посао, а да је у Немачку отишао зато што је у области која га занима та земља напредна.
''Био сам 2008. године део програма ''Добродошли у Немачку'' Европског покрета у Србији и тада сам упознао немачки систем и могућност студирања'', објашњава Станковић и додаје да је на студије отишао тако што је добио стипендију покрајне Баварске, а у оквиру интернационалног програма.
Наводећи да није имао било каквих проблема, па чак ни финансијских, он додаје да је у Немачкој све добро организовано. Он је рекао и да је члан ОС СИ, чији је смисао повезивање студената из Србије који студирају у иностранству.
Према његовим речима, организација ОС СИ покушава да реши проблеме везане и за нострификацију диплома са којима се сусрећу српски студенти приликом повратка у земљу.
Један од чланова ОС СИ је и Александар Костић који се родио и школовао у Швајцарској. За ОС СИ је каже чуо преко најбољег друга.
''Мислили смо да је то добра идеја за Швајцарску па смо основали локални огранак'', рекао је Костић, додајући да се организацији највисе придружило ''дијаспораца'', али и да има све више студената из Србије.
Као проблем он наводи финансије, јер је у Швајцарској скуп живот. О повратку у Србију размишља и каже да има сентименталну жељу да живи у Србији, али да све зависи од ситуације.