АКО ЈЕ СУНЧАНО НА ВАВЕДЕЊЕ: Народно веровање открива ШТА ТО ПРЕДВИЂА ЗА 2016. ГОДИНУ
Српска православна црква и верници данас славе Ваведење Пресвете Богородице - један од дванаест великих хришћанских празника за који се везују многи народни обичаји и веровања.
Црквене књиге уче да је Богородица прва заветована девица у историји хришћанства. Предање каже да је на овај дан, у Јерусалиму, Марија као трогодишње дете уведена у храм где се, пред Богом и људима, заветовала на девичанство.
Код Срба се овај дан још зове и Света Пречиста, али и Женски празник јер га нарочито светкују породиље и нероткиње - прве да им Богородица заштити децу, а друге да им се светица умилостиви и подари порода.
У Србији је ово усечни дан што значи да се данас не почињу никакви важнији послови. Ваведење је у нашим крајевима слава сточара који верују да им Богородица штити стоку од звери.
На данашњи дан, народ каже, није добро узимати ножеве, маказе или било каква сечива.Тако ће и чељусти звери преко предстојеће зиме остати затворена.
У Србији на овај дан престају свадбе. У неким крајевима се до данас задржао обичај да се на Ваведење, након службе, код цркава окупе све младе које су се удале те јесени, пише Dnevno.rs. One треба да се свечано обуку и оките цвећем јер симболизују брачну срећу и слогу. По традицији, свадбе ће се наставити наредног пролећа.
Ако је судећи по томе какво је јутро освануло на данашње Ваведење, 2016. биће родна и плодна. Старији људи кажу: "Ако на Ваведење пада киша - биће родна наредна година. Ако дува јак ветар - биће неродна. Ако буде леп и сунчан време - такво ће бити и следеће године".
Ваведење је слава Хиландара, српског манастира на Светој Гори, а славе га и многе породице у Србији као крсну славу.