СВЕ О ШТАФЕТИ МЛАДОСТИ: Ево кад је Тито СТВАРНО рођен и ко је ПУЦАО НА ПЛИВАЧЕ са штафетом
Ношење штафете трајало је пуне 42 године, до 1987. године. Данас, 35 година после Титове смрти, у неким градовима региона сећање на тај празник, а и његово обележавање, није престало.
1. Када је први пут обележен Титов "рођендан"?
Централни комитет Савеза комунистичке омладине Југославије је 25. маја 1945. први пут организовао свечану прославу Титовог рођендана, иако званични подаци говоре да је Јосип Броз рођен 7. маја 1945. године, ови подаци су под знаком питања.
2. Зашто баш штафетно трчање?
Масовно омладинско штафетно трчање широм Југославије је предложила омладина Крагујевца, имајући на уму да млади, трчећи, председнику носе лепо израђене палице и у њима рођенданске честитке. Прву штафету Маршал прима у Загребу 1946. године.
Број носилаца штафета је 1945. било 12.500, а траса је била дуга 9.000 километара, десет година касније, носилаца је било 1.400.000, а траса хе била дуга 96.000 километара.
3. Значење штафетних палица
Штафета је црпела своју симболичку политичку вредност управо из додира што већег броја руку. Циљ ове комуникације посредством штафетне палице био је у томе да се између грађана Југославије и њених разних крајева успостави директна, такорећи физичка међусобна веза и да се сви они повежу са Титом, као последњим примаоцем тог предмета, јединим који га коначно задржава, без обавезе да је проследи даље.
4. Зашто је почео да се прославља Дан младости?
Централни комитет Народне омладине Југославије 1957. године доноси одлуку да се 25. мај прославља као Дан младости. Прва штафета креће из Кумровца, Титовог родног места. Сваке наредне године креће из другог места, како би обележила сва битна места из историје Југославије.
5. Носити штафету је била част
Ношење штафете је био повод за разна спортска, културна такмичења, сусрете младих, дотигнућа. Овај датум је за младе представљао прилику да се афирмишу, посебно млади ствараоци, радници, студенти, спортисти, ученици..
О кретању штафете је јавност била редово обавештена, путем радија или телевизије, а одржавале су се разне прославе у њену част.
Штафета младости је била подложна злоупотребама, јер је су штафету носили најбољи ученици, које су бирали професори, а било је и пара корумптивних који су ову "част" добро наплаћивали, преноси Мондо.
6. Зашто је било толико штафета?
Колекција штафета и броји фантастичних 22.000 палица са рођенданским честиткама слављенику Титу.
Штафете из тог периода су најзанимљивије: поруке су биле оригиналне и разновсрне, а аутори у већини случајева анонимни. Палице су најчешће прављене од дрвета и метала, са обавезном петокраком или пластичном буктињом на врху.
Штафете су се делиле на локалне и главне. Међу овим другим, било је шест штафета република и још десетак других, чији су пошиљаоци били променљиви, а бирали су се и с обзиром на актуелну политичку ситуацију. То су били ЈНА или поједини њени видови и родови, већи градови, градитељи неког важног објекта, неки велики радни колективи, друштвене и спортске организације.
7. Чувени Стипе са Брача почасни гост
Стипе Етеровић са Брача, ударник ондашњег "Јадранкамена", је 1959. године спасао штафету од покушаја албанских бандита да је се домогну и тако у јеку Информбироа нанесу морални пораз Југославији. Наиме, у тренутку док је са још двојицом омладинаца препливавао Скадарско језеро, пратећи штафету, са албанске стране су запуцали на њих. Момак код којег је у том тренутку била штафета испустио је, али ју је Етеровић, иако рањен у ногу, дограбио и с њом допливао до обале. Зато је био почасни гост свих наредних слетова.
8. "Чувени" плакат који је изазвао скандал
Након Брозове смрти, све је настављено, под другачијим називом "И после Тита – Тито", уз заклетву Југословена да ће истрајати на његовом путу.
Дизајнерски студио Нови колективизам из Љубљане је као решење за прославу Дана младости послао преправљени плакат нацистичког уметника Ричарда Клајна, на који су уместо нацистичких симбола стављени југословенски. Плакат, као и "светогрдна" штафета су повучени и други словеначки уметници требало је да израде нове. Штафета је била пластична и са осам црвених тачкица на врху, који су тумачени као претњу да ће у републикама и покрајинама СФРЈ потећи крв.
9. Када је штафета ношена последњи пут?
Штафета младости, последњи пут је ношена 1987, исте оне године када је власт у Србији преузео Слободан Милошевић, а 1988. је последњи пут одржана приредба у част Дана младости.
10. Носталгија према Дану младости не јењава
"Млади оног времена су имали све услове за бољи живот. Знали су да морају да се школују да би добро живели. Све им је било понуђено: бесплатно школство, сигурност радног места, отворена перспектива. Свако је имао шансу, а на њему је било да ли ће је искористити. Да је после такве младости остао добар живот сада би се за Даном младости мање жалило", објашњава професор Маринковић.
Социолог др Дарко Маринковић објашњава да Дан младости и данас буди сећања јер смо све оно добро и лепо што смо имали уништили, а нове вредности нисмо створили. Кад се све руши, а визије што би на том месту требало да се изгради нема ни на видику, онда је сасвим нормално, истиче професор Маринковић, да се жали за оним што је било.
Погледајте и: