Свет ће трошити више енергије за хлађење него за грејање
Свет је суочен са незабележеним растом тражње за клима уређајима и фрижидерима, који прети да погази обећања и циљеве у погледу ограничавања глобалног загревања.
Процењује се да ће светска построшња струје због коришћења клима уређаја порасти за 33 пута до 2100. године, као последица раста примања у земљама у развоју и напретка урбанизације.
Само за расхлађивање зграда, Сједињене Америчке Државе потроше електричну енергију која је једнака потрошњи читавог афричког континента за све потребе.
И Кина и Индији повећавају потрошњу, а до средине века људи ће користити више енергије за хлађење него за грејање.
Будући да се против хладноће и даље боримо сагоревањем фосилних горива, постоји опасност да ће доћи до одбацивања циљева о смањењу емисије штетних гасова који би требало да буде договорени на међународном самиту о климатским променама у Паризу, у децембру.
"Када размишљају о потрошњи енергије, већина људи помишља на грејање, расвету и транспорт, али све више и више ће у том смислу помишљати на хлађење. Потражња за расхладним уређајима већ је огромна и расте брзо, а ми је задовољавамо на исти начин на који то чинимо већ један век. Ако не променимо начин на који то радимо, последице ће бити драматичне", каже гостујући професор на Универзитету у Бирмингему, Тоби Петерс.
Вештачко расхлађивање
Вештачко расхлађивање је један од последњих феномена, при чему се први клима уређај у домаћинству појавио 1914. године, а први фрижидер 1930. године.
Расхлађивање је постепено постало део живота 21. века, нарочито у развијеним земљама, где људи користе клима уређаје за расхлађивање домова, канцеларија и аутомобила.
Највећи део хране у развијеном свету је расхлађен или смрзнут, а исто тако је и са лековима, укључујући вакцине, где је потребан фрижидер. Разне индустријске гране, попут челичана и хемијске индустрије, такође су зависне о хлађењу.
На коришћење клима уређаја у Мумбају (Индији) отпада 40 одсто укупне потрошње електричне енергије, а више од половине летње потрошње струје у Саудијској Арабији одлази на коришћење клима уређаја.
Чак и у Британији, скоро 20 одсто укупне потрошње струје отпада на коришћење клима уређаја и фрижидера.
У наредних 15 година ће, према подацима Европске уније, ниво енергије потрошене за хлађење зграда широм Европе вероватно порасти за 72 одсто, док ће ниво енергије потрошене за њихово грејање пасти за 30 одсто.
Око 87 одсто зграда у САД тренутно има клима уређаје, а трендови у земљама у развоју указују да оне убрзано напредују ка истом проценту.