СВИ СМО МИ МРТВИ: Да ли знате зашто ће СУТРА ово бити најважнија реченица?
Баш сутра, 13. марта, обележава се 40 година од смрти нобеловца Иве Андрића.
Иво Андрић умро је 13. марта 1975. године на Војној медицинској академији у Београду.
Поводом 40 година од смрти српског књижевника, дипломате и нобеловца Иве Андрића у свечаној сали Југословенске кинотеке у Узун Мирковој, у петак 13. марта биће одржана промоција и пројекција прве епизоде документарног серијала "Бити човек - Иво Андрић".
Серијал прати узбудљив животни пут Иве Андрића и сниман је у девет градова бивше Југославије који су обележили његов живот: Травник, Сарајево, Загреб, Зеница, Гуча Гора, Врњачка Бања, Соко Бања, Херцег Нови. Такође, серијал се сниман и на многобројним локацијама у Београду - граду у коме је тај нобеловац најдуже живео, написао своја највећа дела и који је највише волео, док су сегменти снимани у Кракову и Стокхолму.
Министар културе и информисања Иван Тасовац присуствоваће представљању документарног серијала "Бити човек - Иво Андрић“, саопштено је из министарства.
Аутор и продуцент серијала Соња Михајлов током четири епизоде води гледаоце кроз биографију и стваралаштво Иве Андрића.
Њени бројни саговорници бацају ново светло на приватан живот, идеолошко опредељење, дипломатску каријеру и уметничке узоре великог књижевника, али и дефинишу социо-културне и историјске прилике времена с којим се борио Иво Андрић.
У серијалу говоре: Мухарем Баздуљ, Велимир Висковић, Ранко Вујачић, Радован Вучковић, Јулијана Вучо, Жанета Ђукић Перишић, Зона Калембер, Милош Ковић, Татајана Корићанац, Емир Кустурица, Димитрије Марић, Босиљка Пушић, Мира Радојевић, Дарко Танасковић, Јован Ћирилов...
Такође, годишњица ће бити обележена и јединственом поруком свету која ће бити послана из Травника.
Андрић је српски и југословенски књижевник и краљевски дипломата. Добитник је Нобелове награде за књижевност 1961. за роман "На Дрини ћуприја" (1945) који се бави животом у Вишеграду од доба Мехмед-паше Соколовића до ратних операција током Првог светског рата.
"Сутра ће све поштанске пошиљке које буду упућене из поште у Травнику имати обиљежје посебног поштанског жига који ће имати мотив и датум ове годишњице. Тако ће сви примаоци пошиљки широм свијета на тај начин бити обавијештени о датуму смрти Иве Андрића", објаснио је Енес Шкрго, кустос Родне куће Иве Андрића за портал klix.ba.
Уз датум годишњице и цртеж лика Иве Андрића, на коверти је исписана Андрићева мисао о смртности коју изговара његов књижевни лик, травнички кајмакам у роману "Травничка хроника".
"Каткад у моју свест бане она мисао травничког кајмакама: Сви смо ми мртви, само се редом сахрањујемо."
Прочитајте и: