Ко је глумица која тумачи супругу Иве Андрића у серији "Нобеловац"? Књижевникова велика љубав и она су идентичне
Живот књижевника Иве Андрића исприповедан је и у телевизијској серији, а осам епизода "Нобеловца" расветљавају и кључну фигуру у животу овог великана. Сценарио и режију потписује глумац Тихомир Станић, који се годинама припремао за овај пројекат, а у даљем тексту откривамо зашто је за улогу пишчеве велике љубави, баш, изабрана уметница из Босне и Херцеговине.
Серија "Нобеловац" чије емитовање је почело у суботу, 5. октобра, на Првом програму РТС-а, по речима коаутора, продуцента и глумца Тихомира Станића припремана је осам година.
Јелена Мијовић, косценаристкиња серије, навела је да је ауторски тим прикупљао грађу и консултовао све расположиве изворе како би што аутентичније представили личност Иве Андрића.
У првој епизоди серије "Нобеловац" гледаоци су имали прилику да се упознају са каталогом личности које су биле део епохе нашег најпознатијег књижевника.
Ролу Ива Андрића маестрално изводи глумац Тихомир Станић, а улога његове супруге Милице Бабић поверена је босанскохерцеговачкој позоришној и филмској глумици Селми Алиспахић, а физичка подударност ове две даме је невероватна.
Ко је била Милица Бабић - велика љубав Иве Андрића?
Српкиња из Босанског Шамца, школована у Бечу на Школи за примењену уметност, са завршеном праксом у Паризу, предавач на Вишој женској занатској школи у Београду и костимограф у Народном позоришту, привукла је пажњу великог Иве Андрића. А имали су нешто заједничко – достојанствен, помало хладан однос према другима, таман онакав да се одлично разумеју.
Упознао ју је у атељеу сликарке Лепосаве Беле Павловић, у Јевремовој 39. Била је 17 година млађа од њега, нашла се усред зачетка његове љубавне приче са младом уметницом.
Љубавни троугао
Већ тад верена за стару љубав из Тузле, Ненада Јовановића, Милица са "дугачким ногама срне" опчињава писца. За цео живот. Све је касније, до њиховог венчања 1958. године, било у знаку љубавног троугла.
Андрић је са брачним паром Јовановић гајио пријатељске односе, за време дипломатског боравка у Берлину позива Миличиног мужа да буде аташе за штампу у амбасади у Берлину. У то време Милица поред Иве бива на фотографијама са Хитлером, Герингом, Гебелсом... Као протерани амбасадор Андрић се враћа у Београд, доба окупације проводи у непрестаном контакту са пријатељима Јовановићима све док 1942. године Гестапо није бесповратно одвео Ненада Јовановића у логор због анонимне дојаве да је енглески шпијун.
Две деценије до остварења љубави
Љубав која је чекала две деценије озваничена је у општини Стари град, 27. децембра 1958. године.
Брачни дани Иве и Милице протичу у стану на данашњем Андрићевом венцу, а три године након венчања Милица прати Иву на њему најважнијој свечасности у животу.
У Стокхолму су, на додели Нобелове награде за књижевност. Милица улази са њим у салу у плавој балској хаљини, са дијамантском машном у коси, док краљевски оркестар свира севдалинку "Кад ја пођох на бембашу".
Андрић држи чувени говор "О причи и причању". Пише се нова књижевна историја.
Запис нобеловца "Често ми се чини да сам гори и слабији од последњег међу људима" сведочи о мучним осећањима које је изазивала грешна љубав, али последње године њиховог живота као да су биле надокнада за чекање.
Љубавну причу прекида само смрт. Милица умире у породичној кући у Херцег Новом 24. марта 1968. године.
Прва српска школована костимографкиња сахрањена је у Алеји заслужних грађана на Новом Београду, где ће седам година касније бити положена урна Иве Андрића.
Ко је глумица Селма Алиспахић која тумачи Милицу Бабић?
Селма Алиспахић рођена је 1970. године у Сарајеву. Академију сценских умјетности завршила је у Сарајеву у класи професора Боре Стјепановића.
Чланица је Сарајевског ратног театра. Живи и ради у Сарајеву.
Професорка је на Академији драмских уметности у Тузли.
Од 1992. до 1997. живи и ради у Лондону и сарађује са Краљевским националним театром. У Босну и Херцеговину се враћа 1997. и остварује значајне улоге у представама Народног позоришта Сарајево и Народног позоришта Тузла.
Како је пао избор на ову глумицу за ролу Андрићеве велике љубави?
Пре готово две године, Тихомир Станић почео је да окупља глумачку поставу коју је замислио на пројекту "Нобеловац".
Један од најважнијих позива упутио је Селми Алиспахић, замоливши је за сусрет у Сарајеву.
- Нисам знала о чему се тачно ради, али претпостављала сам да је реч о послу, јер смо се једва познавали. Први пут смо се срели пре готово 20 година у Сарајеву, а након тога још једном на неком театарском фестивалу. Била сам пријатно изненађена кад сам сазнала о чему се ради - истакла је својевремено босанскохерцеговачка глумица.
Селма једини избор за Андрићеву Милицу
Станић јој је кроз разговор рекао како већ дуго размишља коме додели улогу Милице Бабић, додавши како је, према његовом мишљењу, Селма једини избор када је о овом лику реч.
- Била сам почашћена чињеницом да је изузетно упућен у мој рад, врло лако смо се разумели. Исти дан ми је послао комплетан сценарио за осам епизода, одмах сам га почела читати. Нисам могла одолети да не прочитам све од почетка до краја. Због улоге, али и чињенице да ми је држао пажњу. Одлично је написан, садржи мноштво непознатих детаља из Андрићевог живота. Зналачки, добронамерно и узбудљиво - говорила је Селма.
О Андрићевој супрузи није знала много, највише због чињенице да се о њој врло мало зна. До краја живота остала је највише Андрићева супруга, жена која је цели живот у његовој сенци.
- Међутим, кроз припреме сам открила колико је била значајна за позоришну и филмску костимографију. Била сам почаствована што ми је пружена прилика да одиграм још једну од великих женских личности које су обележиле историју ових простора, а нису добиле довољно пажње због околности у којима су живеле, а понекад и због властитих избора.
О књижевнику и његовој супрузи учила је највише читајући књиге које су јој препоручене и које је проналазила сама. Ипак, ријетко је проналазила списе који се баве Милицом.
- Мислим да смо сада када је снимање завршено схватили да смо однос између Иве и Милице надоградили, што и јесте задатак глумца. Милица је за мене била улога коју сам осећала да од почетка познајем, схватила сам њену позицију у животу тог великог човека и настојала је одиграти пажљиво, студиозно, с много поштовања. Дефинитивно мислим да Иво Андрић не би био то што јесте да у његовом животу није била присутна жена попут Милице - закључила је својевремено Селма Алиспахић за Аљазеру.