Да ли се каже архангел или арханђел Михаило? Сутра празнујемо Аранђеловдан, а колико вас зна исправно да именује светитеља?
Пред крсну славу многих породица решавамо правописну недоумицу.
Аранђеловдан је хришћански празник који се прославља 21. новембра.
По броју људи који је у српском народу слави као своју крсну славу, она се налази на трећем месту.
Међутим, често се јавља проблем око именовања светитеља заштитника, чији дан велики број људи слави.
Арханђел или арханђео?
Оба облика и "арханђел" и "арханђео" су правилна према "Правопису српског језика Матице српске" и у савременој употреби оба су легитимна, при чему је арханђео чешћи.
Избор зависи од стила писања и традиције у религиозним текстовима.
Ови термини се односе на натприродна бића високо рангирана међу анђелима у теологији, а потичу из грчког језика (ἄρχων – архōн, што значи "вођа" и ἄγγελος – ангелос, што значи "анђео").Основни облик речи долази из грчког језика (archangelos), што се преводи као "први анђео" или "вођа анђела".
Архангел као алтернатива
Облик "архангел" присутан је у неким варијантама словенских језика, али није нормативан за српски језик и сматра се грешком када се користи у контексту правописно исправних форми.
Назив празника Аранђеловдан
У народној традицији и колоквијалној употреби користи се израз "Аранђеловдан", који је посвећен светом арханђелу Михаилу.
То је у складу са српском православном црквеном традицијом, где назив садржи поједностављену фонетску варијанту.
Правопис и традиција: Светитељ се правилно назива арханђел Михаило, а његово име често има локалне варијанте у свакодневном говору, што додатно рефлектује везу језика и народног обичаја.
А како се правилно пише име светитеља?
Правилно писање израза зависи од правописних правила и контекста.
Према "Правопису српског језика Матице српске", ево како се правилно пише:
Свети Арханђел Михаило – Ово је правилно ако се користи као име празника, јер тада све речи у називу треба да буду написане великим почетним словом.
свети арханђел Михаило – Ово је правилно ако се користи као опис светитеља у реченици. У овом случају, само властита имена (арханђел Михаило) пишу се великим словом, док придев свети остаје малим словом.
Свети арханђел Михаило – Овај облик је мешовит и није правописно исправан према стандардним правилима.
Правописни правилник наводи да придеви попут "свети" остају малим словом, осим када су део пуног назива празника или наслова који захтева велико почетно слово.