Тадић: Немам појма ко је пустио снимке Дачића и Банане и не пада ми на памет да мењам Дачића
Некадашњи председник Србије и председник Социјалдемократске странке (СДС) Борис Тадић изјавио је да нема појма ко је пустио снимке састанака врха МУП-а за време мандата Ивице Дачића са Родољубом Радуловићем и да то нема везе са њим, те да је очигледно да се ради о сукобу унутар Владе Србије.
"Очигледно је за сваког мислећег појединца да се ради о сукобу унутар владе, јер нико не би смео из владиних институција да пусти тај снимак без дозволе највиших функционера", рекао је Тадић на конференцији за новинаре.
Тадић је напоменуо да као председник СДС неће учествовати у тој дебати, у којој, како је навео, режимски медији покушавају да пребаце притисак и тежиште пажње на опозиционе странке, као и да му не пада на памет да уђе у актуелну владу.
"Нема ниједног разлога да се компромитујем учешћем у тој влади, а још мање ми пада на памет да мењам Дачића на функцији на којој јесте", истакао је Тадић. Тадић је истакао и да никада у животу са Дачићем о било каквом снимку и његовој вези са Радуловићем није разговарао.
Најгоре је оптужити оне који су сада мртви
"Мислим да је најпрљавије што може да инсинуира један политичар у Србији да имплицитно оптужи оне који су сада мртви, а мислим да је та оптужба упућена према мом бившем шефу кабинета (Миодраг Мики Ракић) и то су радили неки његови сарадници из странке током протеклих 48 сати, а то сведочи о моралном карактеру ове владе којој сам најоштрија опозиција", поручио је Тадић.
Објаснио је да свака служба безбедности у свету снима оне који су сумњиви, а да у овом случају нису снимали представника владе, већ да је истрага била због Радуловића.
"Ако којим случајем представници владе дођу у конакт са онима који су сумњиви због неког кривичног дела, онда и представници владе и други грађани по природном механизму бивају снимљени и то је мој једноставни одговор", навео је Тадић, додајући да је питање за надлежне да ли је неко обавештавао или није оне који су на снимку са осумјиченим.
Нагласио је да није знао са ким се представници владе срећу, већ да је накнадно, на Савету за националну безбедност, добио план деловања у борби против организованог криминала и шверца наркотика и у том конктеску био информисан о постојању разних снимака, не само тог снимка.
Према његовим речима, свака држава штити свој интегритет и безбедност, легитимним и легалним методама, а то је радила и наша држава, по закону и у координацији са међународним безбедносним институцијама.
"Ми смо у том тренутку били држава која се потпуно искрено и отворено борила против организованог криминала, добили смо највеће међународне квалификације за то. Први пут у новијој историји од 2008. до 2012. године Србија је постала међународни учесник у борби против тероризма и организованог криминала", истакао је Тадић, наводећи да је као председник државе био свом снагом томе посвећен.