ТАЈНИ ЈЕЗИК МАФИЈЕ: Куку вама ако вас пресретне "пајсер бригада"
„Отишао по детерџент, па наставио за Канаду, извиждала га чапља“ вам вероватно не значи ништа, али да се крећете у мафијашким круговима, ово би био добар знак за узбуну, јер у крими-сленгу ово значи да је неко отишао да преузме испоруку кокаина, али је убијен, а издала га је девојка, највероватније проститутка. Ништа вам није јасно? Онда нисте мафијаш.
Паковање и препакивање цигли и летви и ношење грађевинског материјала за стрица или ујака обичним људима звучало би вероватно као разговор двојице грађевинаца или бар породични договор добрих братанаца који иду да помогну широј фамилији. Међутим, иза ових наивних речи и израза често се крије жаргон који користе криминалци, а једина фамилија коју они цене је њихова банда.
Криминалци користе сленг још од раних седамдесетих година, многе речи су и измишљене у то доба, али су и даље у употреби,као што су „утока“ или „откуцати“. Међутим, полиција је добро упозната са мафијашким жаргоном, тако да и мафијаши морају да се довијају и да смишљају нове изразе, како би остали корак испред.
Криминалне групе држава бивше Југославије углавном имају сличан сленг, па се они у међусобном разговору називају другим именима. Тако је на пример Дарко Шарић био Зоки.
Приликом убистава и отмица користили су посебне мобилне телефоне које би набављали само за тај одређени задатак, а након обављеног посла би их бацали.
Најживописнији сленг измислили су чланови “земунског клана”. Сви су користили “специјале” – мобилне телефоне само за комуникацију између чланова банде, скривали су се у “штековима”, најкрвавије задатке извршавали су чланови “пајсер бригаде”, а суђено им је за “сашивање”, “кокање” и “паковање” и “гепекирање” десетина људи са улице.
Земунци су чак користили и посебне надимке, рецимо: Ћорави, Човијан, Ћопава сељанка, Султан, Тата, Будала…
Пре њих, криминалци су се истакли углавном у смишљању својих шифара за дрогу и полицију. Тако је дрога најчешће називана “гориво за ракете”, “метак”, “балзам”, “разарач”, “анђеоска прашина”, “рај”, “рајска звона”…
Полицајци су називани “дротови”, “мурија”, “керови”, “кљун”, “жандар”, “белоглави суп”, “пластични”, “анђео”, “орган”, “плавуше”, “лака коњица”…
У том новом жаргону криминалци су, рецимо, кокаин и хероин, раније шифре “прашак”, “бело” и “жуто”, заменили речју “детерџент”, а синтетичке таблете дуго су звали “девојчице” или “девојке”. Данас се за таблете екстазија користе стотине речи, у зависности од тога шта је утиснуто на њима – ”плејбој”, “зека”, “мики маус”…
Тајни сигнали
Осим сленга, криминалци често користе и одређене покрете за међусобну комуникацију,попут чешкања, додиривања носа, уха, чела, браде… Овај тајни језик најчешће се користи приликом самог извођења неког дела, рецимо, приликом пљачке или заседе, када једни другима треба да укажу на опасност. Ако већ све ово знате, онда значи да сте мафијаш, али и да је време да поново мењате сленг.
Погледајте и: МАФИЈАШКЕ ПОРУКЕ: Глава у кеси, метак у уста и језик у сандуче
Мафијашки кодекс ћутања
ЈЕДНОМ БРАЋА: Савез америчке владе и италијанске мафије 40-их