Три занимања која НАЈСИГУРНИЈЕ воде у иностранство
Иако није лако наћи посао у иностранству, нека занимања су у бољој позицији од других.
Жеља младих у Србији да стекну искуство и финансијска средства за удобнији живот често их води ван границе наше земље.
Из године у годину, млади се све лакше одлучују на овај корак. Некада се ишло трбухом за крухом, у неизвесност. Данас нам је ипак омогућено да пратимо која радна снага недостаје страним тржиштима.
МЕДИЦИНСКО ОСОБЉЕ
Како медицинске сестре, тако и лекари различитих специјалности најтраженија су занимања у целој Европи (Аустрија, Белгија, Бугарска, Данска, Финска, Норвешка, Холандија...), али и шире (Нови Зеланд, Катар). Услови за ове позиције разликују се од земље до земље, али су више него задовољавајући. Иако се за ова занимања подразумева вишемесечну, пробна праксу у клиникама, она је плаћена.
Како смо већ раније писали, доктори медицине у нашој земљи налазе се међу рекордерима у чекању на посао у струци, што је један од разлога зашто се одлучују да срећу окушају вани. Они који су срећне руке да посао пронађу у некој од српских установа или приватних ординација, месечно у просеку зараде нешто преко 500 евра, док се у иностранству месечна цифра за лекарски посао креће од 3.500 евра, па навише (Немачка – 5.000 евра).
ИТ СТРУЧЊАЦИ
За ову струку се не може рећи да нема тражње, а ни да је лоше плаћена у Србији. Према истраживању Инфостуда за 2014. годину - и највише огласа, али и најплаћеније позиције биле су у овом сектору. Но, наши стручњаци се у иностранству доста цене и траже у многим земљама.
Предност ове струке је то што за стране компаније можете радити и из Србије, ако нисте довољно храбри И инспирисани да напустите земљу. На листи земаља којима су ИТ стружњаци потребни, годинама су Француска, Чешка, Данска, Немачка, Холандија... Иначе, постоје бројни курсеви који се признају у иностранству, па вам за неку позицију у овом сектору некад није потребан ни факултет.
ИНЖЕЊЕРИ
Инжењери различитих струка увек су нађу на листи занимања која недостају у разним земљама. Увек их прати добра зарада.Тако нпр. машинци у Немачкој годишње могу да зараде и до 35.000 евра годишње.
Инжењери за грејање, електрику и грађевину траже се највише у Аустрији, грађевински техничари потребни су у Данској, док се у Ирској траже највише хемијски и електроинжењери.
Прочитајте и: