ЗАШТО НИСМО ЈОШ УВЕК У ЕУ: Хрватска одблокирала поглавље 23, али шта нас следеће чека од наших суседа?
У Бриселу је постигнута сагласност око отварања поглавља 23 у преговорима Србије са Европском унијом, речено је у Савету Европске уније.
Србија тежи да постане део Европе, односно да уђе у Европску унију. Према речима нашег премијера, пут није нимало лак. Да ствар буде још тежа учинили су наши суседи Хрвати. Наиме, они су ударили блокаду на отварање поглавља 23, која је јуче, у поподневним сатима скинута.
ВУЧИЋ О ПОГЛАВЉУ 23: Ми смо урадили наш посао, они нек се договоре
Иако су се последњих неколико дана појавиле разне информације, јуче је стигла и званична потврда да је Хрватска дигла рампу и отворила пут Србији.
Амбасадор Хрватске је на почетку састанка доставио писану сагласност за отварање поглавља, а након тога постигнут је договор амбасадора 28 чланица да отворе поглавље у преговорима са Србијом", рекао је портпарол задужен за економска, финансијска питања и спољне послове Савета ЕУ Франсоа Хед након седнице Комитета сталних представника (ЦОРЕПЕР).
Комесар за проширење Јоханес Хан рекао је прошле недеље да је с Хрватском пронађено решење за отварање поглавља 23 и формулација која је прихватљива и за Хрватску, мада је Загреб то испрва демантовао.
Хрватска је била једина земља од 28 чланица Европске уније која није била сагласна да се то поглавље отвори.
Аналитичар Душан Јањић за Srbijudanas.com каже да се Хрватска предомислила и пристала да разговара на састанку амбасадора, као и да је тај састанак био на нивоу амбасадора унутар ЕУ који ће се одржати за 15ак дана.
- Што се тиче другог дела, то су билатерални односи између Хрватске и Србије, то је тај хрватски захтев да се мора на политичком нивоу, значи на нивоу премијера или председника две државе, разговарати о отвореним питањима – рекао је Јањић и објаснио да су то она питања о којима у суштини нису разговарали Јосиповић и Тадић иако су се често виђали.
Сарадња са суседима
Јањић подвлачи да је Србија потпуно заборавила у претходним владама на билатералну сарадњу и страшно грешила јер није довољно само ићи у ЕУ већ мора добро и да се преговара са суседима.
- Са већином суседа ми сада имамо релативно повољну политичку климу – каже Душан Јањић.
Он је подвукао да те године које су потрошене сада имају своју цену за Србију, јер је у међувремену Хрватска је постала чланица ЕУ и сигурно ће пробати да ојача сопствену позицију тим разговорима.
ПРОЦЕС ПРЕГОВОРА СА СРБИЈОМ ОДБЛОКИРАН! Хрватска дала сагласност
Ево о чему је реч: имамо питање граница, имамо питање, како Хрвати кажу, непоштовања постигнутих договора, рашчишћавање позиција по споразуму о сукцесији, дакле питање бивше и имовина бивше државе, отворено питање споразума о политичком представљању хрватске мањине у парламенту, нерашчићена имовинско правна питања и стално лобирање Хрватске за њене економске интересе...
- Тако да је са Хрватске стране та агенда јасна, они на њој инсистирају годинама. Оно што је сада промењено то је уверење Хрватске да је јача самим тим што је у Европској унији и друго промењена је врста власти у Хрватској, то је ипак једна десничарска власт којој и те како одговара заоштравање тог питања због домаће подршке јер влада је иначе релативно слаба – објашњава наш саговорник.
Према његовим речима, када се одбију ти унутарполитички фактори до тог дијалога ће сигурно доћи.
И даље се осећа неправда после грађанског рата у бившој Југославији
Када је и званично дала сагласност, Хрватска је потврдила ту теорију, али убудуће не смемо зажмурити на чињеницу да је та земља протерала и убила хиљаде Срба, у току грађанског рата у бившој Југославији од 1991. до 1995. године отерала их са огњишта и да ниједан починилац тих гнусних дела није осуђен.
- Како сам схватио Ханову изјаву, очекујем да је овај договор о деблокади постигнут захваљујући председавајућој Холандији, и да је тај договор потврђен од стране Хрватске, да се отвори преговарачко поглавље 23 и 24 за Србију, али се успоставио један механизам што значи да ће поглавља бити праћена по појединим фазама и да ће у тим фазама бити јако важан тај механизам билатералне сарадње.
МИШЧЕВИЋ О ОТВАРАЊУ ПОГЛАВЉА 23 И 24: Србија је урадила све што је од ње тражено
Јањић подвлачи да је Србија потпуно заборавила у претходним владама на билатералну сарадњу и страшно грешила јер није довољно само ићи у ЕУ већ мора добро и да се преговара са суседима.
- Са већином суседа ми сада имамо релативно повољну политичку климу – каже Душан Јањић.
Али то не значи да ћемо лакше од њих добити одобравање за отварање нових поглавља, него од нама географских даљих земаља Европске уније.