Турска: Прорадили интернет сајтови након јучерашње блокаде због слика убијеног тужиоца
ИСТАНБУЛ - Слободан приступ интернету поново је успостављен данас пре подне у Турској после јучерашње блокаде која је погодила друштвене мреже Јутјуб, Твитер и Фејсбук због објављивања снимака убијеног тужиоца у талачкој кризи, јавили су медији.
Турски лист Хуријет јавио је да је после Твитера и Фејсбука и Јутјуб услишио захтеве турских власти да се снимци тужиоца скину.
Приступ тим мрежама и још 150 вебсајтова блокиран је на неколико сати јуче у Турској по наређењу судије у Истанбулу који је проценио да слике судије Мехмеда Селима Кираза са пиштољем прислоњеним на слепочницу представљају "терористичку пропаганду" и ремете јавни ред.
Тужиоца Мехмета Селима Кираза су 31. марта више од шест сати као таоца држала двојица наоружаних припадника турске радикалне левичарске групе, а преко друштвених мрежа објавили су његову слику са пиштољем прислоњеним на слепочницу. Тужилац и двојица нападача убијени су у полицијској акцији решавања талачке кризе.
Истанбулски судија је јуче такође наложио претраживачу Гугл да повуче слике тужиоца, под претњом да ће и њему забранити приступ у Турској, навела је турска штампа.
Одлука о блокирању интернет сајтова изазвала је огорчење корисника, опозиције и невладиних организација за одбрану слободе изражавања.
Турска влада од пре годину дана спроводи контроверзне мере у настојању да контролише интернет и друштвене мреже. У марту 2014, уочи локалних избора садашњи председник Режеп Тајип Ердоган, који је тада био премијер, наложио је блокаду Твитера и Фејсбука, оптужених да преносе наводе о корупцији за чланове његовог уског окружења.