У ЦРНОЈ ГОРИ ТРАЖЕ 14.000 РАДНИКА: Плата и до 1.500 евра у сезони!
Најпопуларнији послови, у смислу брзог запослења и добре зараде, јесу они за које су обучени висококвалификовани радници кувари, пекари, посластичари, месари.
Послодавци у Црној Гори су у овој години Заводу за запошљавање пријавили 20.015 слободних радних места, од чега је 18.316 позиција на одређено радно време. Више од половине, око 60 одсто, односи се на приморске општине. Највише слободних радних места оглашено је у туризму и угоститељству, административним и помоћним услужним делатностима и трговини на велико и мало. Као што им и сам назив говори сезонски послови подразумевају углавном радни ангажман у току сезоне, па је самим тим и њихово трајање временски ограничено.
ЦРНОГОРСКИ ТАКСИСТА "ОДРАО" СТРАНЦЕ: За вожњу од Будве до Тивта узео им НЕНОРМАЛНУ суму новца!
- Ипак, из искуства у раду са незапосленим и послодавцима знамо да значајан број радника остане да ради и након завршетка сезоне, а немали број и закључи уговор о раду на неодређено. Познато је да из године у годину расте број послодаваца, отварају се нови хотели и ресторани, што, наравно, повлачи и нова запошљавања. Иако је идеја да се туристичка сезона продужи на шест до осам месеци, значајан број угоститељских објеката и хотела успева да ради током целе године, а то значи да и радно ангажовање кадрова мора пратити континуитет рада објеката - кажу из Завода за запошљавање.
ЦРНОГОРСКИ БЕЗОБРАЗЛУК: Таксиметри дивљају ноћу, а нећете веровати колико вас ОДЕРУ ЗА ШИШАЊЕ
Најслабије интересовање је за послове из области пољопривреде. Услови су тешки због високих температура и обављања посла на отвореном, тако да Црногорци радије бирају сезонске послове на Приморју. На сезонским пословима ангажовано је, посредством Завода, 6.000 домаћих радника. Министарство унутрашњих послова издало је 7.465 раданих дозвола страним држављанима. Највећи број сезонаца запослен је у области угоститељства, на местима конобара, кувара, помоћних конобара, помоћних кувара, собарица, чистача јавних површина…Најпопуларнији, у смислу брзог запослења и добре зараде, су послови за које су обучени висококвалификовани радници: кувар, пекар, посластичар, месар…
МОГУЋА ЗАРАЗА: На неким плажама у Црној Гори вода није за купање!
Значајан број незапослених исказује интересовање за рад на рецепцији, у администрацији, на пословима набавке и комерцијале и то су послови где се тражи место више. Зараде радника на сезонским пословима разликују се и зависе од више фактора, пре свега о којој је радној позицији реч. Појединим куварима плата је и до 1.500 евра и они месечно више зарађују од конобара, пиза мајстора, пекара, посластичара, а ови, пак, много више од помоћних радника у туризму и угоститељству. Зараде су различите од послодавца до послодавца. Неки нуде плату собарицама од 200 евра, уз смештај и храну, а има и оних који за тај посао дају зараду од 400 еура, плус три оброка и смештај.
ЦРНОГОРЦИ НАШЛИ НАЧИН ДА ЗЕЗНУ ТУРИСТЕ: Издају смештај по ниским ценама, али има једна ЗАЧКОЉИЦА