УБИЦЕ И ДАЉЕ ДЕЛУЈУ НЕКАЖЊЕНО: Најмање 2.297 новинара убијено у протеклих 25 година!
Од 2010. годишње их више од 100 смртно настрада док обављају свој посао.
Најмање 2.297 новинара и запослених у медијима убијено је у протеклих 25 година док су покушавали да информишу свет о ратовима, револуцијама, криминалу и корупцији, објавила је Међународна федерација новинара (ИФЈ) у најновијем извештају, упозоривши да убице и даље делују некажњено.
Последњих десет година најопасније
У 1990. години, првој у којој је бележен број убијених новинара, тај број је износио 40, али од 2010. годишње их више од 100 смртно настрада док обављају свој посао, преноси агенција АП, која је имала увид у извештај на 79 страна који ће бити објављен следеће недеље.
- Последњих 10 година су биле најопасније - рекао је америчкој агенцији генерални секретар ИФЈ Ентони Беленџер, истакавши да је најпогубнија била 2006. година када је 155 новинара убијено.
На листи најопаснијих земаља у протеклих 25 година је Ирак, где је 309 новинара убијено, а највише откако су 2003. САД повеле инвазију и рат, док су иза Ирака по ризичности Филипини и Мексико, прецизира америчка агенција.
Новинари као "меке мете"
Према подацима из извештаја ИФЈ, током прошле године у свету је убијено 112 новинара, од којих 12 у нападу џихадиста на редакцију француског сатиричног часописа "Шарли Ебдо" у Паризу.
Упозоривши на погоршање климе некажњивости која иде на руку убицама, а новинаре претвара у "меке мете", ИФЈ у извештају процењује да се само 10 одсто убистава истражи.
- Ово је дипломатско питање. Зауставимо некажњивост која штити убице - поручио је Беленџер.
ИФЈ објављује извештај у тренутку када британски парламент у понедељек расправља о смртним случајевима професионалних и аматерских новинара у конфликтним зонама, наводи АП додајући да ће ИФЈ у четвртак представити извештај на значајном састанку Унеска у Паризу који ће бити посвећен истом питању.
- Овим извештајем желимо да укажемо да је заиста време да се нешто учини - рекао је Беленџер.
Он је упозорио да постоји узнемирујући тренд киднаповања новинара које отмичари потом убијају, чак најчешће ни не тражећи претходно откуп.
ИФЈ наводи да су подаци објављени у извештају засновани на различитим изворима, укључујући националне огранке међународног новинарског савеза у око 140 земаља, полицијске изворе и политичке извештаје.