Угрожено културно наслеђе
БЕОГРАД - Елементарне непогоде које су погодиле Србију угрозиле су и културно наслеђе Републике Србије, саопштило је данас Министарство културе и информисања.
Министар Иван Тасовац је, поступајући у складу са Одлуком о проглашењу ванредне ситуације на територији Србије, наложио централним установама за заштиту непокретног културног наслеђа, уметничко историјских дела, архивске и филмске грађе и старе и ретке библиотечке грађе ( Републички завод за заштиту споменика културе, Народни музеј у Београд, Архив Србије, Народна библиотека Србије, Југословенска кинотека) да све активности усмере на заштиту културног наслеђа од поплава.
У том смислу су успостављена стална дежурства стручних екипа и утврђен режим излазака на терен искључиво у циљу примене мера заштите културног наслеђа од поплава, а у складу са проценом приоритета на основу анализе стања угрожености.
Републички завод за заштиту споменика културе у сталној је координацији са Сектором за ванредне ситуације Министартва унутрашљих послова и извештава Министарство културе на сваких два сата, односно у сагласју са развојем ситуације.
Према досадашњим извештајима међу најугроженијем споменицима културе су црква св. Ђорђа на Опленцу, просторно културно - историјске целине у Ваљеву, Чачку, Краљеву, Обреновцу и широм Србије, манастир св. Николе у Шаторњи, зграде музеја у Чачку, Јагодини, Лесковцу и др, знаменита места као што су пећина Рисовача, Сењски рудник и најзначајније споменичко наслеђе на простору Града Београда, наводи се у саопштењу.